استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

چرا پلاتین از طلا گرونتره؟

فلزات کمیاب و گرانبها بسیاری از افراد را به سمت و سوی خود هدایت می کنند. پلاتین و طلا دو فلز با ارزشی هستند که علاوه بر ظاهر زیبا مورد استقبال همه مردم است و به عنوان سرمایه گذاری عالی یا ساخت هدایای باشکوهی مانند: وسایل و کلکسیون گرانبها و با ارزش از آنها استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با این دو فلز پلاتین و طلا آشنا کنیم و خصوصیات و وجه تمایز آنها را با هم بیان نمایم با ما همراه باشید.

پلاتینیوم یا پلاتین چه نوع فلزی است؟

Platinum یا پلاتین یک عنصر فلزی با جرم اتمی ۱۹۵، عدد اتمی ۷۸ و نماد pt تشکیل شده است که در پوسته زمین قرار دارد. پلاتین یک فلز انعطاف پذیر و چکش خواری است و به رنگ سفید مایل به خاکستری که platina از کلمه اسپانیایی به معنی نقره کوچک گرفته شده است و از ترکیب فلزات نیکل، ایریدیوم، اسمیم، گوگرد یا آرسنیک تشکیل شده است. این فلز معمولا در کشورهای آفریقای جنوبی، روسیه، کانادا، کلمبیا و پرو  استخراج می شود.

پلاتین چه کاربردهایی دارد؟

پلاتین یکی از فلزات بسیار مفید و پرکاربرد در صنایع مختلف است که دارای خواص شیمیایی و فیزیکی پایداری از جمله: در آبکاری الکتریکی به شکل کاتالیست در مبدل های کاتالیزوری برای ساخت اتومبیل، وسایل گرانبها، زیورآلات و در صنعت پزشکی برای روکش های دندانی، جراحی ها و همچنین قرار دادن پین ها در بدن مانند: دیسک کمر، گردن، شکستگی ها اعضاء بدن، برای شیمی درمانی در خصوص درمان تومورهای سرطانی و نیز از این فلز در آزمایشگاه های شیمیایی برای الکترودها تا دمای بالای گرما و برای نقاط جرقه و تماس های الکتریکی از مقاومت بالایی برخوردار است.

از رایج ترین و پرکاربردترین مبدل کاتالیستی در خودروها به شمار می آید که سایر آلاینده های باقیمانده به دی اکسید کربن، بخار آب و مونوکسید کربن تبدیل کرده و برای ساخت قطعات خودرو از پلاتینیوم برای ساخت شمع خودرو، ساخت ساعت، تهیه فیبرهای نوری، سیم ها و ضربان سازها بکاربرده می شود.

چرا پلاتین از طلا گرونتره؟

چرا پلاتین از طلا گرونتره؟

خصوصیات منحصر به فرد پلاتین ها چیست؟

از دیدگاه فیزیکی

رنگ بندی فلز پلاتین نقره ای، براق و نرم بوده و دارای تراکم ۵/۲۱ گرم بر سی سی است از انعطاف پذیری و چکش خواری خوبی برخوردار است. مقاومت بالایی در برابر خوردگی  دارد و نقطه جوش آن  ۳۲۲۰ درجه فارنهایت یا ۱۷۰۰ درجه سانتی گراد است.

از دیدگاه شیمیایی

پلاتین دارای خاصیت شیمیایی پایداری نسبت به دیگر عناصر در طبیعت دارد و به خاطر پایداری زیاد آن به عنوان فلز نجیب یاد می شود، در برابر هیدروکلریک و اسیدهای نیتریک مقاومت بالایی داشته و در دمای خیلی زیاد با فلوئور و اکسیژن واکنش دارد.

تفاوت اصلی پلاتین و طلا در چیست؟

رنگ یکی از مهمترین تفاوتی است که بین طلا و پلاتین وجود دارد. پلاتین دارای رنگ سفید و طلا زرد است. امروزه طلا را می توانید در رنگ های مختلفی بیابید. طلای سفید بسیار شبیه به پلاتین است که برای تمایز آنها از یکدیگر با چشم غیر مسلح امکان پذیر نیست با مرور زمان روکش رادیوم قرار داده شده در طلا فرسایش پیدا کرده و رنگ اصلی خودش را نمایان می کند. طلا و پلاتین هر دو این فلزها از درخشندگی خوبی برخوردار بوده با این تفاوت که پلاتین این خاصیتش را حفظ می کند، اما طلا پس از مدتی کدر شده و نیاز به پرداخت مجدد دارد

دیدن کنید: استخراج پالادیوم از ضایعات کاتالیست پتروشیمی

مقاومت و استحکام پلاتین بالاتر است یا طلا؟

هر دو این فلز دارای استحکام و دوام بالایی است و در جواهر سازی استفاده فراوانی از آنها می شود با ایجاد خراش و ضربه روی آنها اجتناب ناپذیر است منتهی عنصر پلاتین نسبت به طلا از دوام بیشتر و بهتری برخوردار است، زیرا دارای ترکیبات شیمیایی و چگالی بالاتری بوده و این عامل باعث می شود کمتر دچار شکستگی شده و از ماندگاری بیشتری برخوردار باشد. پلاتین از طلای ۱۴ عیار نرم تر بوده و سریع تر خراش داده می شود. طلای ۱۴ عیار از ۳/۵۸  درصد از ترکیبات طلا برخوردار بوده و مابقی آن از آلیاژ هایی است که تراشیدن آن مشکل است به این ترتیب طلاهایی با عیار بالاتر نرم تر و خراش آن با پلاتین یکسان می باشد.

مقاومت پلاتین بالاتر است یا طلا؟

مقاومت پلاتین بالاتر است یا طلا؟

خراشیدن طلا و پلاتین چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

افرادی که با تعمیرات این دو فلز سروکار دارند تفاوت آنها برایشان بسیار با اهمیت است. یکی از مزایای بیشمار پلاتین خراشیدن ذرات آن می باشد که دچار ریزش نشده و تنها به بخشی از سطح دیگر انتقال پیدا می کنند. تعمیر قطعات پلاتین آن را صاف می کند، اما در مورد طلا زمان خراش دادن سطح مشکل است و فلز واقعی از سطح جدا می شود.

تفاوت پلاتین و طلا در بکار بردن جواهرات

طلا نسبت به پلاتین از چگالی کمتری برخوردار است و در نتیجه سبک تر می باشد، بنابراین استفاده از طلا راحت تر است از موارد دیگری که می توان ذکر کرد تفاوت در مقدار حساسیت زدایی آنها است، زیرا در ساخت زیورآلات سایر آلیاژها با یکدیگر ترکیب شده و باعث استحکام، رنگ بندی و درخشش آنها شده و وجه تمایزشان را نسبت به یکدیگر نشان می دهد.

ترکیبات موجود در این فلزات باعث تحریک شدن واکنش های پوستی می شود. عنصر پلاتین یک فلز ضد حساسیت و غیر آلرژی زا است.  بکاربردن طلای زرد نسبت به طلای سفید از حساسیت کمتری برخوردار است در طلای سفید وجود نیکل حساسیت های پوستی را افزایش داده و برای این کار بهتر است از هیپوآلرژنیک استفاده نمایید.

تفاوت ترکیبات شیمیایی بکار رفته در طلا و پلاتین به چه صورتی است؟

تفاوت ترکیبات شیمیایی بکار رفته در طلا و پلاتین به چه صورتی است؟

تفاوت ترکیبات شیمیایی بکار رفته در طلا و پلاتین به چه صورتی است؟

پلاتین یکی از خالص ترین فلزات گران بها و به طور طبیعی فلزی کمیاب و سفید رنگی است که از ۹۵% پلاتین خالص و ۵% سایر آلیاژهای دیگر تشکیل شده است. طلا به شکل های متنوع مانند: طلای زرد، سفید و رزگلد در بازار عرضه می شود. طلا در عیارهای ۱۴، ۱۸، ۲۱، ۲۴ وجود دارد که هر چه عیار طلا بالاتر باشد از دوام کمتری برخوردار است. مواد تشکیل دهنده طلای زرد: طلا، روی و مس است. طلای سفید: دارای رودیوم، نیکل، نقره و پالادیوم است از روکش رادیوم برای نگهداری رنگ نقره ای استفاده می کنند. رزگلد حاوی ۷۵% از طلا که دارای نسبت نقره و مس آلیاژ شده است. تفاوت پلاتین و طلا یکی از اساسی ترین عوامل در قیمت آنها محسوب می شود. امروزه به دلیل نوسانات قیمت طلا هم پایه پلاتین دچار افزایش چشمگیری شده است، بنابراین زمانی که تمایل به خرید داشتید باید روزانه قیمت هر یک از آنها را تخمین زده و با توجه به بودجه خود تهیه نمایید.

جمع بندی

در این مقاله در مورد خصوصیات کاربرد پلاتین و وجه تمایز آن را با طلا صحبت کردیم تا بهتر با این دو فلز زیبا و گرانبها آشنا شوید. پلاتین عنصری است که نسبت به طلا از مزایای بیشتری برخودار است و می توانید به عنوان یکی از جنبه های سرمایه گذاری خوب  به آن نگاه کنید، زیرا از نگهداری کم و کیفیت بالایی برخوردار بوده و گزینه مناسبی است. در صورتی که برای خرید این فلز جذاب بودجه کمی دارید می توانید از طلای سفید استفاده کنید. ممنون که با ما در بازیافت انلاین همراه بودید

مقالات مرتبط