آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی | استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزر خودرو

03135671208

روش استخراج پالادیوم از خاک کاتالیزور | بازیافت آنلاین

پالادیوم یکی از فلزهای گروه پلاتین و یکی از فلزهای گران قیمت نیز هست. یکی از خدمات مجموعه بازیافت آنلاین، استخراج پالادیوم از خاک کاتالیزور است که برای انجام این کار می‌توانید روی ما حساب کنید. در این نوشته می‌خواهیم در مورد استخراج پالادیوم از ضایعات کاتالیزور و موارد مرتبط با آن صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را به شما بدهیم.  در ابتدا عرض کنیم که اگر قصد دریافت خدمات استخراج این فلز از خاک کاتالیزور را داشتید، می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید و درباره قیمت خاک کاتالیزور اطلاعات کسب کنید.

منظور از پالادیوم چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم پالادیوم یکی از فلزهای گروه پلاتین است. قیمت این فلز گران قیمت بعضی اوقات از پلاتین و طلا بیشتر می‌شود. فلز پالادیوم با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیاتی که داراست در صنایع زیادی از جمله در ساخت انواع کاتالیست‌ها مفید است و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هم‌اکنون می‌خواهیم ضایعاتی که دارای پالادیوم هستند را نام ببریم.

  • ضایعات فلزی و آلیاژی پالادیوم
  • جواهرات
  • ترکیبات شیمیایی پالادیوم
  • ضایعات الکترونیک
  • کاتالیست‌ها

ضایعات فلزی و آلیاژی پالادیوم

این فلز به طور فلز خالص یا آلیاژ به شکل پودر، فویل و سیم در صنایع کاربرد داشته و استفاده می‌شود. از این رو جهت بازیافت پالادیوم، از ضایعات این موارد می‌توان استفاده کرد.

جواهرات

فلز پالادیوم به صورت خالص و یا فلز اصلی در ساختن جواهرات مورد استفاده قرار نمی‌گیرد ولی آن را به عنوان فلز فرعی به شکل گسترده به کار می‌گیرند؛ مثلا برخی از جواهرات طلای سفید را با استفاده از ترکیب طلای زرد با پالادیوم می‌سازند.

 

 

ضایعات فلزی و آلیاژی پالادیوم

برخی از لوازم دکوری و تزئینی لوکس هم می‌توانند با استفاده از فلز پالادیوم ساخته شوند یا با این فلز آبکاری شوند. در برخی از جواهرات نقره نیز، این فلز با نقره آلیاژ می‌گردد یا جواهر با این فلز (پالادیوم) آبکاری می‌شود.

ترکیبات شیمیایی پالادیوم

ترکیبات شیمیایی فراوانی از پالادیوم موجود است که در صنعت کاربردهای گوناگونی دارند. از این ترکیبات می‌توانیم پالادیوم هیدرید، پالادیوم نیترات و پالادیوم کلرید را نام ببریم.

ضایعات الکترونیک

در حقیقت یکی از اصلی‌ترین منابع جهت بازیافت پالادیوم در ضایعات الکترونیک است. چیپ‌هایی که بر روی بردهای مخابراتی، رایانه‌ای و بردهای گوشی همراه قرار دارند در اغلب زمان‌ها دارای میزانی از پالادیوم هستند.

علاوه بر این تعداد زیادی از خازن‌های نصب سطحی دارای این فلز هستند. در حقیقت پالادیوم و نقره و طلا سه فلز اصلی هستند که بایستی از ضایعات الکترونیکی استخراج شوند.

کاتالیزور ماشین

کاتالیزور قسمتی از سیستم اگزوز خودرو است که وظیفه ی کنترل آلایندگی‌های خودرو را بر عهده دارد. ماده کاتالیزگر این قطعه ها حاوی فلزات ارزشمندی مانند پالادیوم، پلاتین، رودیوم، طلا و کادمیوم است. بنابراین ضایعات کاتالیزورهای مستعمل و از کار افتاده می تواند منبع خوبی برای استخراج فلز پالادیوم باشد. پالادیوم در دسته فلزات گران بها بوده که در صنایع مختلف الکترونیک ، پزشکی ، دندانپزشکی و .. کاربرد دارد.

پالادیوم در کاتالیزورهای خودرو برای کنترل آلایندگی ها استفاده می شود. چرا که این فلز خورندگی بسیار بالایی داشته و وقتی موتور داغ میشود پالادیوم به سادگی واکنش نشان نمی دهد. نتیجه این که با توجه به ارزش پالادیوم ، بازیافت ضایعات کاتالیزور اهمیت پیدا کرده که علاوه بر استخراج پالادیوم از آن به حفظ محیط زیست نیز کمک می شود. در ادامه به بررسی روش استخراج پالادیوم از کاتالیزور خودرو می پردازیم.

استخراج پالادیوم از خاک کاتالیزور به صورت اصولی 

آموزش استخراج پالادیوم از خاک کاتالیزور

برای استخراج پالادیوم از کاتالیست ابتدا اسفنج های داخل کاتالیزور را توسط دستگاه بالبینگ پودر و آسیاب می کنیم. سپس این پودر را داخل اسید نیتریک ریخته و به مدت تقریبا ۱۰ ساعت روی حرارت غیر مستقیم قرار می دهیم. شعله باید خیلی کم باشد چون در ۱۰ ساعت اگر اسید نیتریک روی حرارت غیر مستقیم باشد تبخیر می شود. در واقع باید دما را تاحدی پایین بیاوریم که دمای محلول نیتریک تقریبا ۶۰ الی۷۰ درجه بیشتر بالا نرود .

پس از اضافه کردن پودر به اسید نیتریک پالادیوم کاملا داخل اسید حل شده که باید محلول را از تفاله ها جدا کنیم. پالادیوم مانند طلا نیست که با اضافه کردن سولفات استخراج شود ، پالادیوم باید حتما یک بار اسیدی و یک بار قلیایی شود تا فلزات آن رها شود . برای این کار پالادیوم را یک بار قلیایی کرده یعنی آمونیاک را آرام آرام به محلول اسیدی خود اضافه می کنیم و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه این محلول را مخلوط می کنیم تا کاملا محلول ما از حالت اسیدی به حالت قلیایی دربیاید.

سپس جوهر نمک را آرام آرام به محلول اضافه کرده و در حالی که جوهر نمک را اضافه می کنیم با یک میله پلاستیکی محلول را مخلوط می کنیم و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه این کار را انجام می دهیم . بعد از آن محلول را کنار گذاشته و به اندازه دو پارچ آب مقطر به آن اضافه کرده تا محلول رقیق شود و در آخر به مدت ۴۸ ساعت محلول را ثابت کنار می گذاریم . بعد از ۴۸ ساعت یک لجن نارنجی رنگ مثل رنگ پفک ته نشین شده که پس از ریشور کردن و شستن اسید از لجن داخل بوته آن را ذوب می کنیم .

نکته :

برای ذوب کردن پالادیوم حتما باید از کوره های مخصوص استفاده شود. پالادیوم مثل طلا و نقره داخل بوته ذوب نمی شود بلکه نیاز به یک کوره القایی با دمای بسیار بالاتر دارد.

مقدار پالادیوم در کاتالیزور ها

فلز پلاتین و پالادیوم و رودیوم به دلیل مقاومت در برابر خورندگی در کاتالیزورهای خودرو استفاده می شود. به دلیل هشدار های مکرر محیط زیست جهانی به کشورهای صنعتی در خصوص آلایندگی های  محیط زیست،شرکت های معتبر خودرسازی جهان برای رقابت با برندهای رقیب در سفال های داخل کاتالیزور خودروها از فلز پلاتین و پالادیوم و رودیوم بیشتری استفاده می کنند،تا از لحاظ مجوزهای سازمان محیط زیست جهانی بهره مند شوند. پالادیوم و رودیوم در کاتالیزور خودروهای خارجی و برند های معتبر دنیا چند برابر از خودروهای معمولی بیشتر می باشد.

 استخراج پالادیوم از خاک کاتالیزور در بازیافت آنلاین

اگر می‌خواهید استخراج پالادیوم از ضایعات کاتالیزور را به عهدۀ یک مجموعه کاربلد و قابل اعتماد بگذارید می‌توانید به مجموعه بازیافت آنلاین اطمینان کنید، چون بازیافت آنلاین این کار را به صورت اصولی و با کیفیت انجام می‌دهد. برای پرسش سوالات خود و سفارش کار با مشاوران ما در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

برچسب ها :   

مقالات مرتبط