03135671208

09131254565

info@bazyaftonline.com

بازیافت آنلاین استخراج طلا
آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی | استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزر خودرو

فلزات گروه پلاتین کدام اند ؟

فلزات گروه پلاتین (PGM) خانواده ای متشکل از شش عنصر مشابه ساختاری و شیمیایی هستند. همگی از فلزات واسطه بوده و در بلوک دی جدول تناوبی قرار دارند.

فلزات گروه پلاتین از کمیاب‌ترین و گران‌بهاترین فلزات هستند. این فلزات همه کاره در بسیاری از محصولاتی که روزانه استفاده می کنیم نقش بسزایی دارند.

در ادامه با هر شش عضو این خانواده بیشتر آشنا می شویم :

 

فلزات گروه پلاتین

فلزات گروه پلاتین

پلاتین (Pt):

پلاتین به دلیل استفاده در جواهرات ، احتمالاً از همه بیشتر شناخته شده است . اما کاربرد اصلی آن ساخت مبدلهای کاتالیزوری و همچنین سایر کاربردهای صنعتی است. پلاتین دارای نقطه ذوب و پایداری دما است . بسیار مقاوم در برابر اکسیداسیون خوردگی است .علاوه بر این پلاتین از نظر بیولوژیکی سازگار بوده و کاربردهای چشمگیری در پزشکی دارد.

پالادیوم (Pd):

از پالادیوم نیز برای ساخت جواهرات استفاده می شود اگرچه به اندازه پلاتین محبوب نیست. کیفیت بی نظیر پالادیوم ، توانایی جذب هیدروژن است که در فرآیندهای شیمیایی که به تبادل هیدروژن بین دو واکنش دهنده نیاز دارد ، مانند آنچه مواد اولیه لاستیک مصنوعی و نایلون را تولید می کند ، کاربرد دارد. پالادیوم از نظر شیمیایی پایدار است و مانند پلاتین دارای خصوصیات کاتالیزوری بسیار خوبی است. بنابراین می توان از آن به عنوان جایگزینی برای پلاتین در مبدلهای کاتالیزوری استفاده کرد.

رودیم (Rh):

رودیم ، یکی دیگر از کاتالیزورهای بسیار فعال است که به همراه پلاتین و پالادیوم در ساخت مبدل های کاتالیزوری استفاده می شود. از رودیم به دلیل نقطه ذوب زیاد و پایداری دما در ساخت شیشه نیز استفاده می شود. از ویژگی های خاص این فلز می توان به مقاومت در برابر فرسایش و درخشندگی ظاهری اشاره کرد.

ایریدیوم (Ir):

در بین فلزات گروه پلاتین ایریدیوم نادرترین و مقاوم ترین در برابر خوردگی است. این فلز از ثبات شیمیایی و حرارتی بالایی برخوردار است. ایریدیم مانند پلاتین از نظر بیولوژیکی سازگار است و کاربردهای پزشکی بسیاری دارد.

روتنیوم (Ru):

روتنیوم اگرچه شکننده است ، اما  بسیار سخت است و آلیاژ خوبی برای پلاتین و پالادیوم است. مانند سایر فلزات گروه ، دارای نقطه ذوب بالا و خاصیت کاتالیزوری برتر است. روتنیم به دلیل خاصیت رسانایی و دوام در صنایع الکتریکی و الکتروشیمیایی استفاده می شود.

اوسمیوم (Os):

به عنوان متراکم ترین و سخت ترین فلز گروه ، اوسمیوم اغلب با سایر فلزات گروه مانند پلاتین و ایریدیم آلیاژ می شود.

از آنجا که فلزات گروه پلاتین کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارند ، تقاضا برای آن ها زیاد است و استخراج به تنهایی کفایت نمی کند. در نتیجه راه حل مناسب برای برطرف کردن نیاز موجود ، استخراج آن ها از ضایعات است. بازیافت ضایعات این فلزات می تواند علاوه بر حفظ محیط زیست باعث استفاده مجدد آن ها در صنعت شود.

اکنون که با اهمیت فلزات گروه پلاتین و لزوم بازیافت آن ها آشنا شدید می توانید جهت آموزش استخراج فلزات گران بها از ضایعات مختلف با ما تماس بگیرید. تیم صنعتی بازیافت آنلاین مشتاقانه آماده راهنمایی و کمک به شما عزیزان می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پکیج های آموزشی با شماره های زیر تماس بگیرید :

۰۹۱۳۱۲۵۴۵۶۵

۰۹۳۹۱۲۵۴۵۶۵

۰۳۱۳۵۶۷۱۲۰۸

میرزایی

برچسب ها :   

عضویت در خبرنامه ما

اولین نفری باشید که از تخفیفات مطلع می شوید

مشاوره و پشتیبانی

دوره های آموزش عملی

ضمانت خدمات و محصولات

ارسال سریع کالا