استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

بازیافت پالادیوم از خاک کاتالیزور چگونه انجام می شود؟

همانطور که می دانید ماموریت ما ساختن موادی برای زندگی بهتر و کمک به فردایی پایدارتر است. پالادیوم یک جزء حیاتی در مبدل های کاتالیزوری است که دود اگزوز خودروهای بنزینی و هیبریدی را تمیز می کند که با فرایند بازیافت پالادیوم از خاک کاتالیزور می توان دست آوردها و سودهای زیادی را کسب کرد. همچنین این فلز گرانبها از انتشار گازهای مضر جلوگیری کرده و بنابراین به محافظت از سیاره ما کمک می کند .

فلزات گرانبها، به ویژه پالادیوم (Pd)، کاربردهای زیادی دارند، از کاتالیزورهای خودرو گرفته تا تولید مواد شیمیایی با کیفیت را به خود اختصاص داده اند. با این وجود، این فلزات با توجه به استفاده گسترده صنعتی از آنها نسبتا کمیاب و بسیار گران هستند. در دهه های اخیر روش های مختلف بازیافت پالادیوم از خاک کاتالیزور مورد بررسی قرار گرفته است.

از کاربردهای فلز گرانبهای پالادیوم چه می دانید؟

همچنین پالادیوم کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد مانند: حلقه های نامزدی که  اغلب از طلای سفید ساخته می شوند. اما آیا طلا می تواند سفید باشد؟ طلای سفید در حالت خالص و بدون روکش ظاهری خاکستری مات با ته رنگ زرد دارد. پایانی که روی جواهرات طلای سفید می بینید در واقع خود طلا نیست، بلکه طلای آلیاژ شده با پالادیوم است. این انتخاب عالی برای زیورآلات است، به خصوص زمانی که نیاز به ماندگاری دارند.

این فلز اغلب برای ایمپلنت های دندانی و همچنین یک عنصر ایده آل برای عکس های بادوام است که  برای چاپ عکس از نمک های پالادیوم و پلاتین استفاده می کند که در کاغذ عکس جاسازی می شوند.

حدود ۷۰ درصد از کل پالادیوم به عنوان یک جزء حیاتی در مبدل های کاتالیزوری استفاده می شود. پالادیوم بهترین مبدل هیدروکربن های نسوخته است و بنابراین در خودروهای بنزینی و هیبریدی عمدتاً برای تبدیل گازهای مضر موجود در دود اگزوز خودروها به مواد کمتر مضر استفاده می شود.

همچنین به عنوان یک کاتالیزور در صنعت پتروشیمی (هیدروکراکینگ)، در تولید اسید ترفتالیک و در تصفیه پراکسید هیدروژن عمل می کند.

کاربردهای مهمی در زمینه برق و الکترونیک نیز دارد، به عنوان مثال در خازن های سرامیکی چندلایه (MLCC)، در کامپیوتر و تلفن های همراه. پالادیوم در دمای معمولی توسط اتمسفر کدر نمی شود و فلز و آلیاژهای آن به عنوان جایگزینی برای پلاتین در کاربردهای جواهرات و در تماس های الکتریکی عمل می کنند.

از کاربردهای فلز گرانبهای پالادیوم چه می دانید؟

شایان ذکر است که از زمان ظهور صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)، پالادیوم به طور قابل توجهیی به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گرفته است.

خواص پالادیوم

پالادیوم یک فلز سفید براق است که شبیه پلاتین است و کمترین جرم حجمی و کمترین نقطه ذوب را در بین تمام فلزات گروه پلاتین (PGM) دارد  و همچنین یکی از فراوان ترین فلزات پلاتین است و در پوسته زمین به نسبت ۰٫۰۱۵ قسمت در میلیون وجود دارد.

این فلز گرانبها در دمای اتاق بسته به حالت فیزیکی خود قادر است ۶۰۰ تا ۹۰۰ برابر حجم خود هیدروژن جذب کند که این ظرفیت احتمالاً به دلیل تشکیل محلول جامد بین فلز و هیدرید خود Pd2H است. با جذب هیدروژن، فلز منبسط شده و  تحت فشار خفیف، هیدروژن به پالادیوم نفوذ می کند و در نتیجه از هر گونه گاز همراه خالص می شود.

بازیافت پالادیوم از خاک کاتالیزور

بیشتر پالادیوم جهان به عنوان محصول جانبی فلزات دیگر، مانند پلاتین و نیکل استخراج می شود. با این حال، بازیافت پالادیوم از خاک کاتالیزور سهم قابل توجهی از عرضه کلی را فراهم کرده و می تواند بدون از دست دادن ویژگی های ذاتی خود به طور بی نهایت بازیافت گردد و به دلیل ارزش بالایی که دارد، به راحتی بازیافت می شود.

بیشتر حجم‌های بازیافتی از کاتالیزورهای مصرف‌شده خودرو و همچنین جواهرات قدیمی به دست می‌آیند که بقیه آن را وسایل الکترونیکی تشکیل می‌دهند. کارخانه بازیافت پالادیوم از خاک کاتالیزور بازیافت آنلاین که پالایش فلزات گرانبها و  یکی از بزرگترین پردازنده‌ها و پالایش‌کنندگان کاتالیست‌های مصرف‌شده خودرو در ایران است و با پالایش انواع مختلف ضایعات کاتالیزور که  عمر مصرف‌شده آنها پایان یافته است، فعالیت دارد. با این وجود، به دنبال افزایش شدید مصرف پالادیوم در کاتالیزورهای خودرو در چند سال گذشته، عرضه ثانویه فعلی هنوز بسیار کمتر از تقاضای جهانی برای این فلز است.

بازیافت پالادیوم از خاک کاتالیزور

 

برای بازیافت پالادیوم با دی متیل گلی اکسیم استفاده می شود . دی متیل گلی اکسیم یک ترکیب شیمیایی است که به صورت پودری سفید رنگ موجود می باشد.از دیگر ویژگی های این ماده نامحلول بودن در آب است هم چنین از قیمت بالایی برخوردار است. نکته مهم این است که برای ذوب کردن پالادیوم حتما باید از کوره های مخصوص استفاده شود. زیرا پالادیوم مثل طلا و نقره داخل بوته ذوب نمی شود بلکه نیاز به یک کوره القایی با دمای بسیار بالاتر دارد. حال می توانید اهمیت بازیافت پالادیوم از ضایعات کاتالیزور را بهتر درک می کنید.

جهت آگاهی از روش استخراج پالادیوم از کاتالیزورهای خودرو به مقاله مربوطه در سایت مراجعه کنید. هم چنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت خاک کاتالیزور با ما تماس بگیرید.

 

 

بابت آموزش بازیافت پلاتین و پالادیوم از خاک کاتالیزور خودرو با شماره زیر تماس بگیرید!

۰۹۱۳۱۲۵۴۵۶۵

۰۹۳۹۱۲۵۴۵۶۵

مهندس میرزایی

مقالات مرتبط