استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

با فلز گرانبهای پالادیوم بیشتر آشنا شوید

این روز ها در دنیای ما قیمت فلز گرانبها پالادیوم در بازارهای کالاهای جهانی رو به افزایش است. تنها در دو هفته گذشته قیمت این فلز بیش از ۲۵ درصد جهش داشته است و ارزش آن در سال گذشته تقریباً دو برابر شده است.

هر انس پالادیوم حدود ۲۵۰۰ دلار پالادیوم گرانتر از طلا است و بعید است فشارهایی که باعث افزایش قیمت آن شده است به این زودی ها کاهش یابد.

اما سوال اینجاست که پالادیوم چیست، چه کاربردی دارد و چرا قیمت آن در حال افزایش است؟ همچنین برای آشنایی با روش استخراج پالادیوم از خاک کاتالیزور این مقاله را مطالعه کنید.

 

پالادیوم

پالادیوم چیست؟

پالادیوم یک فلز گرانبها به رنگ خاکستری-سفید است که بسیار انعطاف پذیر می باشد و به راحتی میتوان با آن کار کرد و در صنایع به کار برد. این عنصر ویژگی های بسیار مفید و خاصی دارد از جمله :

 

  1. برگ کوبیده شده برای اهداف تزئینی استفاده می شود.
  2. از ترکیب مقادیر کمی از پالادیوم با طلا ناب ترین و بهترین طلای سفید بدست می آید.
  3. پالادیوم همچنین در آلیاژهای دندانی استفاده می شود.
  4. در دماهای معمولی توسط جو کدر نمی شود. بنابراین، فلز و آلیاژهای آن به عنوان جایگزینی برای پلاتین در جواهرات و در تماس های الکتریکی عمل می کنند.

با این حال بیشتر استفاده از پالادیوم در مبدل های کاتالیزوری خودرو (اغلب در ترکیب با رودیوم) میباشد. پالادیوم به عنوان یک کاتالیزور برای تبدیل هیدروکربن های آلاینده، مونوکسید کربن و اکسید نیتروژن موجود در اگزوز به آب، دی اکسید کربن و نیتروژن عمل می کند. پوشش‌های پالادیوم، رسوب‌شده یا آبکاری شیمیایی، در اجزای مدار چاپی استفاده شده‌اند، و پالادیوم نیز در خازن‌های سرامیکی چندلایه استفاده می‌شود.

اکثر پالادیوم جهان از روسیه و آفریقای جنوبی می آید. بیشتر آن به عنوان یک محصول جانبی در استخراج فلزات دیگر، معمولاً پلاتین و نیکل، استخراج می شود.

پالادیوم بومی، اگرچه نادر است، اما آلیاژ شده با اندکی پلاتین و ایریدیوم در کلمبیا (بخش Chocó)، در برزیل (Itabira، Minas Gerais)، در کوه‌های اورال و در آفریقای جنوبی (Transvaal) وجود دارد. پالادیوم یکی از فراوان ترین فلزات پلاتین است و در پوسته زمین با فراوانی ۰٫۰۱۵ قسمت در میلیون یافت می شود.

برای خواص کانی شناسی پالادیوم، عنصر بومی (جدول) را ببینید. پالادیوم نیز آلیاژ شده با پلاتین بومی است. اولین بار (۱۸۰۳) توسط ویلیام هاید ولاستون شیمیدان و فیزیکدان انگلیسی ،از پلاتین خام جدا شد. او این عنصر را به افتخار سیارک تازه کشف شده پالاس نامگذاری کرد. پالادیوم همچنین با تعدادی سنگ معدن طلا، نقره، مس و نیکل همراه است؛ که البته بیشتر از معادن این فلز ها استخراج می شود.

روسیه، آفریقای جنوبی، کانادا و ایالات متحده تولیدکنندگان پیشرو پالادیوم در اوایل قرن بیست و یکم بودند؛ اما امروزه روسیه و آفریقای جنوبی تولید کننده های اصلی این فلز به شمار می روند.

رابطه هیدروژن و پالادیوم

برای واکنش های شیمیایی که شامل هیروژن و اکسیژن ، مانند هیدروژناسیون ترکیبات غیر عالی ، سطوح کاتالیزور های این فلز بسیار عالی هستند . در شرایط مناسب یعنی۸۰ درجه سانتیگراد و ۱ اتمسفر)، پالادیوم توانایی جذب هیدروژن  بیش از ۹۰۰ برابر حجم خود را دارد.

پالادیوم در صورت جذب هیروژن  منبسط می شود و در این فرآیند به فلزی سخت تر، قوی تر و انعطاف پذیرتر از قبل تبدیل می شود. البته لازم به ذکر است که جذب هیدروژن همچنین باعث کاهش هدایت الکتریکی و حساسیت مغناطیسی می شود. زمانی که پالادیوم در شرایط مناسب هیروژن جذب کند ، یک هیدرید فلزی یا آلیاژی تشکیل می شود؛  هیدروژن جذب شده را می توان با افزایش دما و کاهش فشار حذف کرد.

از آنجایی که هیدروژن در دماهای بالا به سرعت از فلز عبور می کند، لوله های پالادیوم گرم شده غیر قابل نفوذ به گازهای دیگر به عنوان غشاهای نیمه تراوا عمل می کنند و برای عبور هیدروژن به داخل و خارج از سیستم های گاز بسته یا برای تصفیه هیدروژن استفاده می شوند.

پالادیوم نسبت به سایر فلزات گروه پلاتین ، تمایل بیشتری به انجام واکنش دارد. به عنوان مثال، اسیدها نسبت به سایر فلزات گروه پلاتین سریع تر واکنش می دهد. پالادیوم به آرامی در اسید نیتریک حل می شود و پالادیوم (II) نیترات را تشکیل میدهد،

Pd(NO3)2 را به دست می آورد و با اسید سولفوریک غلیظ، سولفات پالادیوم (II)، PdSO4∙۲H2O را تشکیل می دهد. پالادیوم در شکل اسفنجی خود حتی در هیدروکلریک اسید در حضور کلر یا اکسیژن حل می شود. به سرعت توسط اکسیدها و پراکسیدهای قلیایی ذوب شده و همچنین توسط فلوئور و کلر در حدود ۵۰۰ درجه سانتیگراد (۹۳۲ درجه فارنهایت) مورد حمله قرار می گیرد.

پالادیوم همچنین هنگام گرم شدن با تعدادی از عناصر غیرفلزی مانند فسفر، آرسنیک، آنتیموان، سیلیکون، گوگرد و سلنیوم ترکیب می شود. مجموعه ای از ترکیبات پالادیوم را می توان با حالت اکسیداسیون +۲ تهیه کرد. ترکیبات زیادی در حالت ph +4 و تعداد کمی در حالت ph 0  نیز شناخته شده است.

در میان فلزات واسطه، پالادیوم تمایل بالایی به ایجاد پیوند با کربن را دارد. تمام ترکیبات پالادیوم به راحتی تجزیه یا تبدیل به فلز آزاد می شوند. محلول آبی تتراکلروپالادات پتاسیم (II)، K2PdCl4، به عنوان یک آشکارساز حساس برای گازهای مونوکسید کربن یا الفین عمل می کند، زیرا یک رسوب سیاه رنگ از فلز در حضور مقادیر بسیار کمی از آن گازها ظاهر می شود.

پالادیوم طبیعی از مخلوطی از شش ایزوتوپ پایدار تشکیل شده است: پالادیوم-۱۰۲ (۱٫۰۲ درصد)، پالادیوم-۱۰۴ (۱۱٫۱۴ درصد)، پالادیوم-۱۰۵ (۲۲٫۳۳ درصد)، پالادیوم-۱۰۶ (۲۷٫۳۳ درصد)، پالادیوم-۱۰۸ (۲۶٫۴۶ درصد). و پالادیوم-۱۱۰ (۱۱٫۷۲ درصد).

به طور خلاصه ؛ پالادیوم در مجاورت تیره نمی‌شود. این فلز با چگالی کم خود، پایین‌ترین نقطه ذوب را در میان فلزات هم گروه خود دارد. زمانی که به این فلز حرارت داده شود، به میزان زیادی کشیده و نرم و در دمای پایین تر ، سفت و محکم می‌شود.

ساخت کالای پالادیوم

همان طور که پیش تر اشاره کردیم ،  کشف پالادیوم توسط ویلیام هاید ولاستون و مربوط به سال  ۱۸۰۲ می باشد. او به اندازه کافی از این عنصر استخراج کرد و سعی کرد آن را بدون نام بردن از خود در یک فروشگاه کوچک در سال ۱۸۰۳ بفروش برساند. در ابتدا انتقادات زیادی به ویلیام وارد شد که این انتقادات  مدعی آلیاژ بودن پالادیوم بودند.

ویلیام برای هرکس که بتوانداز پلاتین و جیوه این آلیاژ به اصطلاح پالادیوم را تولید کند، جایزه تعیین کرد، اما هیچ کس موفق نشد و به گونه‌ای ثابت کرد که عصاره پالادیوم واقعی است. ولاستون در نشریه ای در سال ۱۸۰۵ فاش کرد که او کاشف عنصر بوده است.

نام پالادیوم توسط ولاستون در سال ۱۸۰۲ پس از سیارک پالاس که برای اولین بار تنها دو سال قبل از آن دیده شد، ابداع شد. به عنوان یک درمان برای سل، پالادیوم کلرید برای افراد با دوز یک میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز تجویز می شد. این دارو عوارض جانبی منفی زیادی داشت و با داروهای مؤثرتر جایگزین شد.

ساخت کالای پالادیوم

ساخت پالادیوم فرآیندی است که شامل چندین مرحله است.

معدن

اگرچه پالادیوم را می توان در ذخایر آلیاژ شده با طلا و پلاتین یافت، اما تولید تجاری پالادیوم با ذخایر نیکل و مس موجود در کانادا و آفریقای جنوبی صورت می گیرد. مقدار زیاد سنگ معدن نیکل مسی که فرآوری می شود، استخراج پالادیوم را با وجود غلظت کم آن سودآور می کند.

تولید

تولید پالادیوم معمولاً از بقایای تولید یک فلز دیگرکه معمولاً نیکل است شروع می شود. از تفاوت های شیمیایی بین فلزات در این باقیمانده برای جداسازی آنها استفاده می شود.

اولین مرحله حل کردن باقیمانده فلزات در آب است که به تمام فلزات اجازه می دهد تا نیترات خود را تشکیل دهند. در صورت وجود نقره، با تشکیل کلرید نقره جدا می شود. با افزودن انواع مختلف عناصر به مخلوط، در نهایت همه عناصر از هم جدا می شوند. سولفات رودیم، روتنیوم، اسمیم، پالادیوم و غیره از بقایای استخراج شده آن هستند و برای استفاده تجاری گردآوری می شوند.

محصولات شکافت

مقدار زیادی از سه PGM سبک تر، رودیوم، روتنیوم و پالادیوم، به عنوان محصولات در راکتورهای هسته ای تشکیل می شوند. با افزایش قیمت ها و تقاضای جهانی، تولید فلزات نجیب از این طریق به عنوان یک منبع جایگزین مناسب رو به افزایش است. احتمالات خبر از  موفقیت در مورد بازیابی فلزات از زباله های هسته ای مصرف شده می دهند.

تجارت کالای پالادیوم

معاملات پالادیوم در هر دو بورس کالای نیویورک (NYMEX) و بورس کالای توکیو (TOCOM) انجام می پذیرد. برخلاف بسیاری از فلزات دیگر، این فلز در بورس فلزات لندن (LME) موجود نمی باشد.

برای تعیین قیمت معیار در بازار لندن یک قیمت معیار دو بار در روز تعیین می شود که به آن “نظارت پلاتین لندن” می گویند. این قیمت توسط بازار پلاتین و پالادیوم لندن (LPPM) تعیین می‌شود، که قیمت خود را بر اساس فعالیت‌های معاملاتی مستقیم در پلتفرم خود قرار می‌دهد.

عوامل قیمت

قیمت این فلز ارزشمند از طریق عرضه و تقاضا تعیین می شود. اگرچه پالادیوم یک فلز گرانبها در نظر گرفته می شود، اما قیمت آن عمدتاً تحت تأثیر تقاضای آن در صنعت خودرو است. بنابراین نظارت بر انتظارات برای این صنعت می تواند شاخص قابل توجهی برای قیمت های آتی پالادیوم باشد.

عرضه همچنین نقش مهمی در تعیین قیمت آن ایفا می کند، زیرا مقدار زیادی از این فلز در آفریقای جنوبی تولید می شود، جایی که در مقایسه با هزینه دلاری که این فلز در نهایت با آن تعیین قیمت می شود، ارزان تر تولید می شود.

خرید و فروش پالادیوم

چنانچه این فلز گران بها را استخراج کرده اید و نمی دانید کجا به فروش برسانید برای خرید و فروش آن با ما تماس بگیرید.

تیم بازیافت آنلاین با روشهای نوین و با داشتن تیم متخصص توانسته است بازیافت پالادیوم از خاک کاتالیزور به بهترین شکل ممکن انجام دهد. اگر قصد فروش ضایعات کاتالیزور را دارید، می توانید با همکاران ما تماس گرفته و از قیمت کاتالیزور دسته دوم اطلاعات لازم را بدست آورید.

مقالات مرتبط