آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی | استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزر خودرو

03135671208

ضایعات کامپیوتر چیست؟ |بازیافت آنلاین

ضایعات کامپیوتر یکی از زباله های الکترونیکی است که محصولات الکترونیکی  وقتی به پایان «عمر مفید» خود نزدیک می شوند مانند دیگر تلویزیون ها، دستگاه های ویدئویی، استریو، دستگاه های کپی و فکس محصولات الکترونیکی دیگر را می توان دوباره استفاده ، بازسازی  یا بازیافت کرد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی ضایعات کامپیوتر بپردازیم. در ابتدا بهتر است با ضایعات و انواع آن آشنا شوید:

ضایعات چیست؟

ضایعات به سه دسته فلزی ، غیر فلزی و الکترونیکی تقسیم می شود. هر وسیله غیر قابل استفاده  فلزی در دسته ضایعات فلزی قرار می گیرد که از مهم ترین آن ها ضایعات مسی و الومینیومی است.

ضایعات غیر فلزی شامل شیشه، پلاستیک، کاغذ و موادی از این قبیل هستند که از جنس فلز نمی باشند .ضایعات الکترونیکی همان طور که از اسمش مشخص است شامل وسایلی می‌شود که به نوعی با برق کار می‌کند.

یکی از مهمترین ضایعات الکترونیکی، کامپیوتر است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

ضایعات کامپیوتر

با پیشرفت تکنولوژی نیاز به استفاده از کامپیوتر نیز افزایش یافت و امروزه تقریباً خانه‌ای یافت نمی‌شود که در آن کامپیوتر وجود نداشته باشد .

اما کامپیوتر حتی وقتی سوخته و از کار افتاده باشد نیز اهمیت دارد و ضایعات کامپیوتر یکی از مهمترین ضایعات الکترونیکی به شمار می‌روند .

کامپیوتر شامل قطعات زیادی است که هر کدام می تواند شامل فلزات ارزشمندی باشد.

ضایعات کامپیوتر

در ادامه به بررسی قطعات کامپیوتر که بازیافت آن ها ارزشمند است می پردازیم :

مادربرد

مادربرد یا برد اصلی یکی از مهم ترین قطعات کامپیوتر است که قطعات سخت افزار اصلی روی آن نصب می شود.

ضایعات مادربرد کامپیوتر  از اصلی ترین قطعات بازیافتی کامپیوتر  نیز می‌باشد و به دلیل وجود فلزاتی مانند طلا ، نقره ،مس و آلومینیوم در آن از ارزشمند ترین قطعات کامپیوتر است.

خازن ها ، آی سی ها و چیپ های مادربرد می توانند منبع خوبی برای استخراج طلا، نقره و پالادیوم باشند. علاوه بر این در مادربرد پین ها و پایه هایی با روکشی از جنس طلا وجود دارد.

رم (RAM)

رم  یکی از مهم‌ ترین قطعات‌ کامپیوتر است که وظیفه ذخیره موقت اطلاعات را دارد.

این رم ها منبع خوبی برای استخراج طلا می باشند چرا که حاوی چند چیپ بوده که از آنها طلا استخراج می شود.

کارت گرافیک

یکی دیگر از قطعات بازیافتی ارزشمند کامپیوتر کارت گرافیک است که همانند مادربرد منبع خوبی برای استخراج طلا ، نقره و پالادیوم می باشد.

سی پی یو( CPU)

سی پی یو یا همان واحد پردازش مرکزی کامپیوتر از مهم ترین منابع استخراج طلا می باشد.

در این قطعه ارزشمند علاوه بر طلا فلزاتی مانند نقره ، پالادیوم و پلاتین نیز یافت می شود .

هارد

قطعا هر کامپیوتری حداقل یک هارد دارد که از بازیافت آن می‌توان فلزاتی مانند طلا و نقره به دست آورد.

کیس

اگر چه کیس مانند سایر قطعات کامپیوتر شامل فلزات ارزشمند نمی باشد اما در ساخت آن از آهن، آلومینیوم و پلاستیک استفاده شده  که قابل بازیافت هستند.

مانیتور

مانیتور یا صفحه نمایشگر کامپیوتر نیز حاوی بردهای الکترونیکی است که از آن فلزات گران بهایی استخراج می شود. هم چنین سیم های مسی موجود در مانیتور نیز قابلیت بازیافت دارد.

سیم و کابل های کامپیوتر

کامپیوترها سیم ها و کابل های زیادی دارند که به عنوان ضایعات مسی شناخته می شود .ضایعات مسی یکی از ارزشمندترین ضایعات فلزی است که اهمیت بازیافت این کابل‌ها را چند برابر می کند .

خرید زباله های الکترونیکی

همانطور که گفته شد، در بسیاری از موارد سیستم های کامپیوتری و الکترونیکی بهتر با جایگزینی جایگزین می شوند که با این روش مقرون به صرفه تر هستند. در بسیاری از موارد، مردم ترجیح می دهند سیستم قدیمی را بفروشند تا کامپیوتر خود را ارتقا دهند و یک سیستم جدید و به روز خریداری کنند.

خرید زباله های الکترونیکی

از نظر هزینه نیز تفاوت جزئی بین تعمیر و تعویض این دستگاه ها وجود دارد. بنابراین شناسایی یک مرکز خرید زباله الکترونیکی که بتواند سیستم ما را با قیمت بالا و در سریع ترین زمان ممکن خریداری کندT بسیار مفید خواهد بود. بازیافت آنلاین، از خریدار بزرگترین مرکز خرید ضایعات الکترونیکی در اصفهان است که  خرید ضایعات کامپیوتر را انجام می دهد و همچنین قیمت ضایعات کامپیوتر با قیمت طلا و نقره ارتباط مستقیم دارد و با توجه به نوسانات بازار قیمت آنها مشخص می شود.

.

مزایای بازیافت ضایعات کامپیوتر

بازیافت ضایعات کامپیوتر علاوه بر استخراج فلزات ارزشمند و برگشتن به چرخه تولید می تواند به حفظ محیط زیست نیز کمک کند.

ضایعات قطعات کامپیوتر حاوی مواد سمی مانند کادمیوم ، کروم، سرب و .‌. است. برای مثال در یک مانیتور کامپیوتر سرب وجود داشته که می تواند به انسان آسیب برساند.

دفن ضایعات الکترونیکی مانند قطعات کامپیوتری نیز کار اشتباهی است و می تواند منجر به آلودگی آب، خاک و هوا شود. در نتیجه وجود فلزات ارزشمند و مواد سمی در این ضایعات ، بازیافت ضایعات کامپیوتر را امری ضروری می کند.

مقالات مرتبط

ضایعات مخابرات بازیافت ضایعات مخابرات

ضایعات مخابرات

در این مقاله قصد داریم به بررسی ضایعات مخابرات بپردازیم. در ابتدا بهتر است با ضایعات و انواع آن آشنا شوید: ضایعات چیست ؟ هرگونه موادی که دیگر قابل استفاده نباشد و بتوان آن را بازیافت کرد ضایعات نام دارد.در واقع ضایعات ارزش مالی دارد و قابل فروش است. ضایعات را می توان به سه دسته فلزی ، غیر فلزی و الکترونیکی تقسیم کرد. ضایعات مخابرات ص
ضایعات موبایل بازیافت ضایعات موبایل

ضایعات موبایل

در این مقاله قصد داریم به بررسی ضایعات موبایل بپردازیم. در ابتدا بهتر است با ضایعات و انواع آن آشنا شوید: ضایعات چیست ؟ هرگونه موادی که دیگر قابل استفاده نباشد و بتوان آن را بازیافت کرد ضایعات نام دارد.در واقع ضایعات ارزش مالی دارد و قابل فروش است. ضایعات به سه دسته فلزی ، غیر فلزی و الکترونیکی تقسیم می شود. هر وسیله غیر قابل استفاده
بازیافت لپ تاپ

بازیافت برد لپ تاپ

در این مقاله از بازیافت آنلاین قصد داریم به بررسی اهمیت بازیافت لپ تاپ ها بپردازیم. بازیافت برد لپ تاپ     با پیشرفت تکنولوژی ، لپ تاپ های سبک و قابل حمل جایگزین کامپیوترها شدند. امروزه در هر خانه، مدرسه و اداره ایی وجود این رایانه های شخصی به چشم میخورد. اما تکنولوژی هر روزه در حال پیشرفت و توسعه است و نسل های جدیدی از لپ تاپ ها