آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی | استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزر خودرو

03135671208

استخراج پالادیوم از بردهای مخابراتی

در این مقاله قصد داریم به بررسی استخراج پالادیوم از بردهای مخابراتی بپردازیم.

بردمخابراتی

یکی از مهم ترین ضایعات الکترونیکی بردهای الکترونیکی است که شامل بردهای موبایل ، کامپیوتر ، مخابرات و …می باشد.

بردهای الکترونیکی حاوی فلزات ارزشمندی مانند طلا ، نقره ، پلاتین، پالادیوم و.. است که بازیافت آنها را امری لازم و ضروری می کند.

اما علاوه بر این فلزات ارزشمند فلزات سنگین زیادی نیز در این بردها وجود دارد که در صورت رها شدن و یا دفن در خاک می تواند خطرات جدی برای انسان و محیط زیست به دنبال داشته باشد . در نتیجه به کمک بازیافت آن ها می توان از خطرات ناشی از تولید گازهای خطرناک این ضایعات جلوگیری کرد.

برد های مخابراتی یکی از با ارزش ترین برد های الکترونیکی هستند که حاوی فلزات گران بهایی مانند پالادیوم است .

پالادیوم (Pd)  فلزی نقره ای و سفید رنگ است که در گروه فلزات پلاتین بوده و فلزی ارزشمند و کمیاب محسوب می شود. پالادیوم در مقایسه با سایر فلزات گروه پلاتین یعنی پلاتین ، پالادیوم ، رودیوم ،ایریدیوم ، روتنیوم و اوسمیوم کمترین چگالی و نقطه ذوب را دارد .

پالادیوم در صنایع مختلف شیمیایی، پزشکی ، دندانپزشکی ، الکترونیک و.. کاربرد دارد و بیشتر از معادن مس و نیکل استخراج می شود به همین جهت استخراج آن از ضایعات مختلف به ویژه کاتالیزورهای خودرو امری مهم و ضروری است.

اکنون به بررسی روش استخراج پالادیوم از یکی از این منایع یعنی برد مخابراتی می پردازیم.

 

استخراج پالادیوم از بردهای مخابراتی

استخراج پالادیوم از بردهای مخابراتی

بردهای مخابراتی که در آن ها از خازن  های AMD استفاده شده حاوی پالادیوم هستند.

در ابتدا مونتاژی که روی بردها هست از آن ها جدا می شود. سپس داخل کوره قرار گرفته و ذوب می شود. بدین صورت به یک فلز تبدیل می شود. این فلز به صورت قرص مسی رنگ است که کلیه ی فلزات گران بها از جمله پالادیوم داخل آن قرار دارد. در مرحله بعدی این قرص مسی را داخل اسید نیتریک حل کرده تا قرص کاملا در این اسید حل شود. سپس به محلول آب مقطر اضافه می کنیم. ( برای مثال اگر محلول یک لیتر است به آن یک لیتر آب مقطر هم اضافه می کنیم).

در مرحله بعدی به محلول اسیدی خود آرام آرام  آمونیاک اضافه کرده و آن را هم می زنیم. تا زمانی که کاغذ  ph داخل محلول برروی ۷ یعنی خنثی قرار گرفت. بعد از این که محلول خنثی شد باید دوباره این محلول را اسیدی کنیم تا فلز پالادیوم جدا شود. در اینجا از جوهرنمک استفاده می کنیم و آن را به محلول اضافه کرده و خوب هم می زنیم . این عمل را تا زمانی تکرار می کنیم که شماره کاغذ ph برروی ۱ یا ۲ قرار گیرد و درواقع محلول اسیدی شود.سپس به آن آب مقطر اضافه می کنیم و به مدت ۱۰ دقیقه آن را هم زده و به مدت ۴۸ ساعت آن را کنار می گذاریم.

۴۸ ساعت بعد یک لجن نارنجی رنگ ته نشین شده که آن را توسط آب مقطر شسته تا اسید کاملا شسته شود. در مرحله آخر نیز این لجن در کوره ذوب شده و به فلز پالادیوم تبدیل می شود.

بازیافت ضایعات برد های مخابراتی علاوه بر استخراج فلزات گران بها و کمک به رونق چرخه تولید می تواند در حفظ محیط زیست نیز اثر گذار باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استخراج پالادیوم از بردهای مخابراتی با بازیافت آنلاین تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

ضایعات مخابرات بازیافت ضایعات مخابرات

ضایعات مخابرات

در این مقاله قصد داریم به بررسی ضایعات مخابرات بپردازیم. در ابتدا بهتر است با ضایعات و انواع آن آشنا شوید: ضایعات چیست ؟ هرگونه موادی که دیگر قابل استفاده نباشد و بتوان آن را بازیافت کرد ضایعات نام دارد.در واقع ضایعات ارزش مالی دارد و قابل فروش است. ضایعات را می توان به سه دسته فلزی ، غیر فلزی و الکترونیکی تقسیم کرد. ضایعات مخابرات ص
استخراج پلاتین

استخراج پلاتین

در این مقاله بازیافت آنلاین به بررسی استخراج پلاتین می پردازیم. آشنایی با پلاتین پلاتين با منشاء طبيعي از مدت زمان طولاني شناخته شده است. اگر چه اين فلز از سوي هندي ها از زمانهاي قديم استفاده مي شد؛ اما اولين بار اروپاييان ظهور پلاتين را به سال ۱۵۵۷ نسبت داده اند. پلاتين اولين بار در معادن امريکاي مرکزي بين پاناما و مکزيک يافت شد. ا

قیمت خاک کاتالیزور اگزوز کیلویی چند؟

بازیافت فلزات گرانبها از قبیل پلاتین،پالادیوم،رودیوم از خاک کاتالیزور فرسوده ی خودرو توسط گروه صنعتی بازیافت آنلاین   شاید این سوال برایتان پیش آید که خاک کاتالیزور کیلویی چند است؟ خاک کاتالیزور به چه دردی میخوره؟  خاک کاتالیزور چه ارزشی دارد ؟ مواد کاتالیزور چیست ؟ در این مقاله پیرامون قیمت خاک کاتالیزور  و نحوه اثرگذاری ای