استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

چگونگی استخراج طلا از رودخانه

استخراج طلا از رودخانه یکی از روش های موجود در گل و لای و رسوبات آبرفتی است. یکی از شایع ترین آن ها طلاشویی با لاوک و جعبه شن شویی (Sluice box) است.

طلاشویی گل و لای رودخانه با لاوک

یکی از روش های استخراج طلا از رودخانه با استفاده از لاوک است. مقداری از خاک رودخانه را در لاوک بریزید. سپس با صورت دورانی و آرام سعی کنید. شن، سنگ و ماسه را از داخل لاوک خارج کنید تا طلا که سنگین وزن است در ته لاوک باقی بماند.

فرایند طلاشویی به روش لاوک

استخراج طلا به روش لاوک، نیاز به یک لاوک، ۱۰ گلوله سربی کوچک و چند لیتر ماسه دارید. سپس مکانی مناسب با جریان آرام آب را انتخاب کنید. سپس لاوک را با ماسه پر کنید. ۱۰ گلوله سربی را بالا قرار دهید. لاوک را داخل آب فرو ببریم به صورتی که ماسه ها از آب اشباع شوند؛ سپس مراحل را به ترتیب زیر طی کنید:

چگونگی استخراج طلا از رودخانه

چگونگی استخراج طلا از رودخانه

مرحله اول:

زمانی که لاوک زیر آب قرار دارد آن را به شدت از طرفی به طرف دیگر تکان داده به نحوی که مخلوط خاک موجود در آن محفوظ بماند. در این صورت باید به نحوه محو شدن گلوله های سربی به سمت پایین و رفتن آنها در داخل ماسه ها توجه شود. شدت تکان دادن باید به گونه ای باشد که تمامی ماسه ها حرکت کنند، نه اینکه تنها بخش های فوقانی جابجا شوند. در فرایند طلاشویی بایستی به نحوه غیر اصولی نه تنها خاک ها بلکه ماسه های سفید نیز همراه با جریان آب شسته و خارج شوند.

فرایند تکان دادن را به قدری ادامه دهید تا توده ابری دودی شکل کاملا شسته شده و مواد موجود در لاوک ها کاملا تمیز شوند. در هر تکان گلوله های سربی ناپدید شده اند، به دلیل جرم حجمی بالایشان حتی پایین تر از ماسه ها در انتهای لاوک باقی می مانند.

مرحله دوم:

فرایند تکان دادن را برای یک لحظه توقف کردند به گونه ای که مواد داخل لاوک به شکل سکون برسد. لاوک را تا حدی سرازیر نموده تا مواد داخل آن از کناره ها بیرون نریزد. چند قاشق از مواد سبک بالایی شسته می شوند. مرحله اول و دوم را تا حدی تکرار کنید تا یک قاشق از مواد در داخل لاوک باقی بماند.

مرحله سوم:

در این مرحله از استخراج طلا از رودخانه ذرات ریز و کوچک شسته و مواد متمرکز شده توسط عمل تکان دادن به گوشه ای از لاوک ها هدایت می شوند. لاوک را از آب خارج نموده به گونه ای که نیم لیتر آب در داخل آب برجای می ماند، سپس لاوک را سریع از اطراف تکان داده، با تغییر مکان مختصری تا مواد باقی مانده پخش و گسترش یابند. اکنون گلوله های سربی دیده می شوند که بایستی تعداد آنها به اندازه اولیه باشد.

مرحله چهارم:

در مرحله پایانی باید آب را دایره وار به حرکت درآورده در نتیجه زمانی که ماسه ها باقی می ماند شسته می شوند، گلوله های سربی ساکن شده و در پایان از ماسه ها جدا می شوند. گلوله هایی که جدا شده اند را بردارید و بشمارید. توجه داشته باشید که اگر تعداد آنها به اندازه یک یا بیشتر کم شده بود به این معناست که شما فرایند طلاشویی را به خوبی انجام نداده اید.

 

چگونگی استخراج طلا از رودخانه

چگونگی استخراج طلا از رودخانه

بخوانید: استخراج طلا از کامپیوتر

استخراج طلا از رودخانه با جعبه شن شویی

استخراج طلا از رودخانه با جعبه شن شویی به این صورت است که جعبه شن شویی یک ظرف نسبتا باریک و شیب داری است که در کف آن شیارها و کانال هایی وجود دارد زمانی که آب رودخانه از آن عبور می کند منجر به جدا شدن رسوبات طلا از شن و ماسه رودخانه خواهد شد. از مزیت های استفاده از جعبه شن شویی نسبت به لاوک طلاشویی این است که شما می توانید رسوب و ماسه بیشتری را در مدت زمان کوتاه تری بشویید.

فرایند طلاشویی با کمک جعبه شن شویی

موضوع مهمی که در مورد استفاده از جعبه شن شویی وجود دارد رضایت بخش بودن نتیجه، نیاز به جریان آب فراوان دارد، از این رو آب جوبیارهای کوچک کافی نبوده و در بیشتر رودخانه ها و رودها سرعت جریان آب برای این فرایند بسیار کم است.

در زمان استقرار جعبه شن شویی آن را توسط تعدادی از سنگ های بزرگ محکم نموده سپس با قرار دادن سنگ در زیر پایه های آن شیب را تنظم می کنیم. در یک تنظیم صحیح در شیب در جعبه مگنتیت و طلا در پشت ۴-۳ ریفل جلویی نصب می شود سپس ماسه ها در پشت ریفل های عقبی قرار می گیرند.

در نظر داشته باشید که در صورت قوی بودن بیش از اندازه جریان موجود در جعبه، همه چیز شسته شده و خارج می شود. در صورت ضعیف بودن بیش از اندازه جریان فضای موجود در پشت ریفل با استفاده از ماسه ها پر شده در نهایت باعث گردیده تا دستگاه نتواند یک عملکرد طولانی به عنوان تله برای طلا از خود نشان دهد.

چگونگی استخراج طلا از رودخانه

چگونگی استخراج طلا از رودخانه

جمع بندی

در این مطلب از بازیافت آنلاین با چگونگی استخراج طلا از رودخانه به طور کامل آشنا شدید. در صورتی که سوال یا ابهاماتی در این زمینه دارید می توانید با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

مقالات مرتبط