استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

چگونه پلاتین را تشخیص دهیم؟

پلاتین دارای رنگ سفید و برای ساخت زیورآلات بکار برده شده و مشابه نقره می باشد. آیا تاکنون با خود فکر کرده اید چگونه می توان پلاتین اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟ یا روش های تشخصی پلاتین و نقره چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم شما را با این مسائل آشنا کنیم تا در زمان خرید دچار چالش نشوید، متوجه اصل یا تقلبی بودن آن ها شده و خرید خوبی داشته باشید.

وجه تمایز پلاتین و نقره که در زمان خرید باید به آن توجه نمود!

 1. تشخیص نقره از پلاتین با کد حک شده روی آنها

اگر زیورآلاتی از جنس پلاتین خریداری می کنید باید به نشان پلاتینی که روی آن حک شده حتما دقت نمایید این نشان اصل بودن کالا را بیان می کند که شامل: PLAT ، PT ، Platinum که با عدد ۸۰۰ یا ۶۵۰  یا۹۵۰ به صورت PLAT999 و PT950/CO مشخص شده است این علامت بیان کننده مقدار پلاتین خالص  و فلز کبالت است. آلیاژ پلاتین نوعی از طلا محسوب می شود که PT950 به نام پلاتین۹۵ %  بوده که نشان دهنده پلاتین با کیفیت است و۵ % دیگر از فلز نامرغوب با درجه سختی پایین ساخته می شود. این کار برای طراح و سازنده جواهرات مقرون به صرفه تر است و باعث گردیده تا جواهرات به مرور زمان تیره و شکننده یا خم شده و از دوام و ارزش آن کاسته شود.

 اگر قصد خرید جواهرات نقره را دارید باید به نشان نقره حکاکی شده روی این زیورآلات زیبا دقت کنید این موارد شامل: کد ۹۹۹ که نشان دهنده درجه خلوص آن نزدیک به ۱۰۰% است و  ۹۲۵ یا S که به نام۹۲/۵ یا درصد نقره استرلینگ و بقیه از فلز دیگری استفاده می شود، به عبارت دیگر اگر نقره شما زیورآلات، عدد ۹۲/۵ یا S925 از نوع استرلینگ و ۷/۵ درصد ناخالص است که برای سخت و محکم شدن از فلزات دیگر استقاده می کنند، بنابراین در زمان خرید به نشانه های حک شده روی نقره و پلاتین دقت نمایید تا بتوانید آگاهانه خرید کنید. این علامت ها بیشتر در قسمت قفل و پشت بند دستبند حک می شود.

 1. تشخیص نقره از پلاتین با وزن و رنگ

یکی دیگر از نشانه های اصل بودن پلاتین و نقره وزن آنها می باشد. پلاتین نسبت به نقره از تراکم بالایی برخوردار است، بنابراین باید سنگین تر و خاکستری رنگ می باشد.

 1. استفاده از تکنیک یخ برای نقره

اگر قطعه ای از نقره را روی تکه ای از یخ قراردهید، مشاهده خواهید کرد که نقره به دلیل داشتن خاصیت گرما رسانی بیشتری که نسبت به سایر فلزات دارد یخ را سریعتر ذوب می کند. این روش بیشتر برای شمش یا سکه های نقره کاربرد دارد.

 1. تشخیص نقره از پلاتین با اسید

ابتدا سنگ را در سطح صافی قرارداده تا بتوانید بهتر این کار را انجام دهید. نقره و پلاتین را بصورت مجزا روی سنگ کشیده تا خطی روی آن به وجود آید. این کار را باید به آرامی انجام دهید تا آسیبی به فلزات گرانبهای شما نرسد.

چگونه پلاتین را تشخیص دهیم؟

چگونه پلاتین را تشخیص دهیم؟

مقدار کمی اسید را روی خطوط ایجاد شده بریزید در صورتی که اسید نقره از پلاتین متفاوت باشد نباید با یکدیگر مخلوط شود، زیرا در نتیجه نهایی تاثیر منفی دارد. اسیدی که برای پلاتین بکار می رود به نام اسید هیدروکلریک نیتریک است اگر زمان ریختن اسید یک ثانیه الی یک دقیقه به طول انجامد و خط بجای مانده روی سنگ باقی بماند فلز مورد نظر پلاتین است. در فلز نقره خطی سفیدی که این فلز ایجاد کرده به رنگ شیری تغییر کند فلز نقره شما خالص و با عیار استرلینگ است.

 1. تست آزمایش پراکسید هیدروژن روی نقره و پلاتین

آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن آبی کم رنگ که دارای خاصیت اکسیدکنندگی بالایی است. اصولا غلظت این آب اکسیژنه بین ۳۵ تا ۷۰ در صد است که بیشترین کاربرد را برای مصارف خانگی و پزشکی جهت سفید کردن دندان ها و … دارد. آب اکسیژنه در صنعت جواهرات نیز کاربرد زیادی دارد مانند تشخیص پلاتین خالص، که برای این منظور مقداری آب اکسیژنه را در فنجان یا کاسه  شیشه ای ریخته و بعد زیورآلات را روی آن شناور می کنیم نکته مهمی که وجود دارد باید برای نقره و پلاتین دو ظرف مجرا در نظر بگیرید.

در این صورت واکنشی که در دو ظرف به وجود آمده را مشاهده می کنیم ظرفی که در آن پلاتین و آب اکسیژنه وجود دارد شروع به ایجاد حباب کرده به این دلیل که پلاتین یک کاتالیزور بسیار قوی است و روی پراکسید هیدروژن تاثیر می گذارد، زیرا نقره کاتالیزور ضعیفی است که حباب به راحتی در آن انجام نمی شود، بنابراین باید کمی منتظر باشید بعد یک سری حباب های ریزی را می توانید مشاهده کنید. با انجام این کار اصلا نگران خوردگی نقره و پلاتین نباشید آب اکسیژنه هیچ آسیبی به جواهرات شما نمی زند بعد از اتمام کار آنها را شستشو داده و خشک نمایید.

دیدن کنید: استخراج پالادیوم از ضایعات کاتالیست پتروشیمی

چگونه کیفیت انگشتر پلاتین را تشخیص دهیم؟

در صورتی که شما قصد خرید حلقه نامزدی از جنس پلاتین را دارید بهتر است قبل از خرید به این نکات حتما دقت کنید:

 • اولویت خود را روی نحوه طراحی و ساخت، نصب سنگ، ملیله کاری، حکاکی، قالب گیری و… بگذارید.
 • درباره کیفیت پلاتین تحقیق کنید.
 • وجه تمایز پلاتین و نقره با تشخیص رنگ
 • استفاده از آهنربا
 • تشخیص پلاتین از نقره با تست اسید
 • کمک از کارشناسان متبحر

در زیر به برخی از این موارد اشاره می کنیم.

 • اصل بودن جواهرات به وسیله آهنربا

به کمک یک تکه آهنربا که در  کنار جواهرات قرار داده می شود در صورتی که عکس العملی از خودش نشان ندهد به اصل بودن آن جواهرات اشاره دارد، زیرا هیچ خاصیت مغناطیسی در آن نمی یابید. فلزات گرانبها به هیچ عنوان نزدیک پلاتین و نقره نمی شوند. در صورتی که مشاهده کردید پلاتین شما جذب آهنربا شد در این مورد نگرانی نداشته باشید. اصولا در پلاتین از فلز کبالت استفاده می کنند که کمی حالت مغناطیسی دارد، زیرا پلاتین را از حالت خالص و نرم خارج می کند. منتهی این مورد درباره نقره به هیچ وجه صادق نیست، زیرا عنصر بکار رفته در آن استرلینگ یا مس است و یک رسانه مغناطیسی محسوب نمی شود.

 • اصل بودن جواهرات به وسیله اسید

خراشی که روی جواهرات با سنگ محک داده می شود را می توان با ریختن قطره ای اسید بر روی آن به سرعت محو کرد این تکنیک نشان دهنده تقلبی و اصل بودن جواهرات را بیان می کند.

در صورتی که نقره شما تکه فلز ذوب شده یا شمش است می توانید اسید را مستقیم روی فلز بریزید، اما توجه داشته باشید از این تکنیک برای زیورآلات و جواهرات استفاده نکنید. سنگ سمباد به زیورآلات شما آسیب زیادی می رساند و اسید اثر خورندگی بالایی دارد.

چگونه کیفیت انگشتر پلاتین را تشخیص دهیم؟

چگونه کیفیت انگشتر پلاتین را تشخیص دهیم؟

زمانی که اسید را در بخشی از نقره ریختید منتظر نتیجه باشید اگر اسید استفاده شده شفاف یا قهوه ای باشد به رنگ دیگری تغییر می یابد که بیان کننده خالص بودن نقره شما است. مثلا اگر اسید به رنگ قرمز تبدیل شود نشان دهنده خلوص بالای نقره بوده و در صورتی که به  رنگ سفید تبدیل شود بیان کننده استرلینگ است و همچنین اگر به سبز مایل به آبی تغییر کند نشان می دهد که فلز شما اصلا نقره نیست بلکه مس یا فلز دیگری است. بعد از اتمام آزمایش مستقیم با اسید باید زیورآلات نقره را در زیر آب سرد شستشو داده تا تمامی اسیدهای روی آن تمیز شود. بهتر است برای اطمینان از آبکش استفاده نمایید تا در زمان انجام کار با مشکل مواجه نشوید و بعد از آن در مکانی مطمئن گذاشته تا خشک شود.

 • کمک از کارشناسان متبحر

برای تست کردن جواهرات خود با اسید حتما از فردی که کارشناس متبحری در این زمینه است کمک بگیرید، زیرا ممکن است دچار آسیب های جبران ناپذیری شوید برای انجام این کار از میز کار مناسب همراه با حوله ای در زیر سنگ محک استفاده نمایید.

جمع بندی

در این مقاله از بازیافت انلاین به شناخت اجمالی از راه های تشخیص پلاتین و نقره و وجه تمایز این دو فلز زیبا و گرانبها را آموختیم اکنون می توانید بنا به بودجه خود برای خریداری و سرمایه گذاری حتما به نکات ذکر شده در مقاله توجه نمایید و سعی کنید از مکان ها و فروشگاه های معتبر اقدام به خرید نمایید.

مقالات مرتبط