استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

پالادیوم چه رنگی است؟

پالادیوم به رنگ سفید براق نقره ای است که در شرایط استاندارد به صورت جامد، بی رنگ و بی بو می باشد. این فلز به دلیل خواص شیمیایی و فیزیکی فوق العاده ای که دارد به عنوان یکی از فلزات با ارزش و گرانبها به شمار می رود. در بعضی موارد پالادیوم به شکل خاکستری روشن یا به لطافت طبیعی به رنگ سفید کریستالی است.

چه خواصی باعث می‌شود پالادیوم به عنوان فلز گران بها شناخته شود؟

پالادیوم یکی از فلزاتی است که علاوه بر زیبایی و جذابیت بسیار گرانبها بوده و دارای خواص شیمیایی و فیزیکی می باشد. این فلز انعطاف پذیر و چکش خوار است و در دسته پلاتین ها دارای نقطه ذوب پایین و در برابر حرارت بالا مقاوم است از دیگر خواص آن عبارتنداز:

 • مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی: این فلز به عنوان یکی از فلزاتی است که در تولید دستگاه های پزشکی، صنایع خودروسازی، صنایع هواپیما سازی و ساخت جواهرات بکاربرده می شود.
 • خواص کاتالیستی بالا: پالادیوم در تولید داروها، پلاستیک ها، رنگ ها و سایر محصولات شیمیایی بکاربرده می شود.
 • خواص حرارتی و  الکتریکی: پالادیوم دارای خواص حرارتی و الکتریکی بالایی است به همین خاطر در تولید تجهیزات حرارتی، قطعات الکترونیکی و لوله های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

با وجود این خواص پالادیوم در صنایع مختلف کاربرد داشته و به عنوان فلزی با ارزش شناخته شده است.

پالادیوم چه رنگی است؟

پالادیوم چه رنگی است؟

پالادیوم شامل چه اشکالی است؟

 1. پودر پالادیوم: به مجموعه ای از فرایندهای شیمیایی و فیزیکی است که به ذرات ریزی تبدیل می شود.
 2. نمک پالادیوم: در صنایع مختلف بکاربرده می شود.
 3. نیترات پالادیوم : در صنایع خودروسازی و پتروشیمی کاربرد دارد.
 4. کلرید پالادیوم : در صنایع آبکاری استفاده می شود.
 5. سولفات پالادیوم: در صنایع شیمی بکاربرده می شود.
 6. مفتول ورق پالادیوم: در صنایع فیلترینگ و پوششی مانند: هوافضا، جوشکاری  و ساخت مخازن آزمایشگاه ها استفاده می شود.

اکسید پالادیوم (II) چه رنگ و خصوصیاتی دارد؟

اکسید پالادیوم (II)  تنها اسیدی است که به رنگ سیاه مایل به سبز و به صورت ترکیبات معدنی پودری شکل می باشد که از روش تصفیه اکسیژن با فلز تولید شده است و دمای حدود ۹۰۰ درجه سانتی گراد، گاز اکسیژن و اکسید مجددا به پالادیوم تبدیل می شود.

اکسید پالادیوم (II)  در آب و اسید نامحلول است و دارای ساختار pdo چهار ضلعی می باشد به صورتی که اتم های اکسبایژن حدودا در چهار ضلع است و نزدیک ترین فاصله بین دو اتم پالادیم ۳٫۰۴۴ آنگستروم است و حدودا در محدوده ای است که یک فاصله اتصال برای آن در نظر گرفته می شود.

دیدن کنید: بازیافت پالادیوم از کاتالیست پتروشیمی

کاربردهای اکسید پالادیوم

اکسید پالادیوم کاتالیزورهای پرکاربرد و مهمی برای هیدروژناسیون کاتالیزوری در سنتزهای آلی است. اکسیداسیون فاز مایع الکل ها با اکسیژن که به وسیله اکسید اصلاح می شود به پالادیوم (II) کاتالیز شده است.

در مقاله ای که با این عنوان در سال ۲۰۰۳ چاپ شد ترانش سینامیل و الکل های بنزیل به وسیله O2 در فاز مایع در دمای gr 100

و فشار محیط به وسیله اکسیدهای دوتایی M آبدار (M = CoIII ، CuII ،FeIII ، MnIII و) به شکل آلرژیک به الدئیدهای مرتبط به اکسید می شوند.

اصلاح اکسید PdII به وسیله کاتیون فلزی در حال گذار فرایند کاتالیزوری و انتخاب به آلدئیدها را بهبود می دهد. FeIII  و CoIII مفید ترین مروج بوده و در اکسیداسیون الکل بنزیل در محلول تولوئن، سیستم Pd-Co 85-100٪ بنا به نوع آلدئیدها در ۵۳-۹۵ در صد تبدیل الکل در ۱۵-۶۰ دقیقه زمان از خود واکنش نشان می دهد.

کاتالیزور بدون در نظر گرفتن فعالیت و انتخاب آن باید دوباره مورد بررسی قرار بگیرد. داشتن میزان معینی آب در کاتالیزورها برای فرایند آنها لازم است.  TGA، ترکیب کاتالیزور Pd-Co بهینه را می توان به عنوان PdO·)۰.۱۳-۱.۰) CoO (OH)·(۲-۳( H۲O تخمین زد.

اکسیدهای الکل روی کاتالیزورهای اکسید Pd-M با واکنش های جانبی هیدروژناسیون در کربونیلاسیون انتقال یافته که شبیه اکسیداسیون فلز پالادیوم می باشد. این بیان می کند که اکسیداسیون الکل ها روی کاتالیزورهای اکسید Pd-M از روش مکانیزم دهیدروژناسیون، با دارا بودن هیدروژن در سطح کاتالیزور به وجود می آید.

آیا پالادیوم با دیگر فلزات ترکیب می شود؟

نقره یکی از آلیاژ های مشهوری پالادیوم است. از ویژگی های این آلیاژ می توان به مقاومت زیاد در برابر زنگ زدگی و خوردگی اشاره کرد و به عنوان یک جایگزین با ارزش و پایدار برای نقره به حساب می آید، بنابراین طلا با پالادیوم یکی از آلیاژهای پرطرفدار در جواهر سازی است. این آلیاژ دارای مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی است که صداقت و زیبایی فوق العاده ای به زیورآلات شما می دهد.

آیا پالادیوم با دیگر فلزات ترکیب می شود؟

آیا پالادیوم با دیگر فلزات ترکیب می شود؟

 جداسازی نقره و پالادیوم به چه صورتی است؟

اگر مقداری آلیاژ با پودر نقره یا پلادیوم دارید که تمایل به جداسازی این دو از یکدیگر هستید می توانید از روش های زیر استفاده نمایید:

 •   رسوب پالادیوم از محلول
 •   حل کردن آلیاژ یا پودر در اسید نیتریک
 •   رسوب دادن نقره با جوهر نمک
 •  جداسازی پودر پالادیوم
 •   تبدیل کلرید نقره به نقره
 •   ذوب پودر پالادیوم

کلام آخر

در این مقاله در مورد پالادیوم، اشکال مختلف آن، کاربرد، جداسازی و ترکیبات آن صحبت شد امیدوارم این مطالب برای شما آموزنده و مفید باشد. لطفا مطالب خود را با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتهای این مقاله با ما در بازیافت انلاین همراه بودید ممنونیم.

مقالات مرتبط