استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

ضایعات کامپیوتر چیست؟ |بازیافت آنلاین

آیا تا به حال قطعه کامپیوتری شما از کار افتاده یا فرسوده شده است؟

آیا تا به حال با این مسئله روبه رو شده اید که کامپیوتر شما به دلیل قدیمی یا فرسوده شدن ، دیگر کارایی سابق خود را نداشته و مجبور به فروش یا تعویض آن شده باشید؟

ضایعات کامپیوتر در واقع قطعات کامپیوتری هستند که به واسطه قدیمی یا فرسوده شدن دیگر کارایی سابق را نداشته و امکان استفاده مجدد از آن ها وجود ندارد.

جالب است به این نکته هم اشاره کنیم که ضایعات کامپیوتر ، لزوما شامل قطعات کامپیوتری نمی شود و ضایعاتی که از وسایل الکترونیکی ، مانند تلویزیون ها ، دستگاه های ویدئو ، استریو ، دستگاه های کپی و فکس و… نیز می توانند پس از اینکه کارایی مفید خود را از دست دادند ، به ضایعات کامپیوتر تبدیل شده و از آن ها برای بازیافت و بازگردانی مواد ارزشمند و قابل بازیافت ، استفاده نمود.

در این مقاله به مبحث جالب و پر طرفدار ضایعات کامپیوتر می پردازیم اما ابتدا با کلمه ضایعات شروع می کنیم ؛ اینکه ضایعات چیست ، چه انواعی دارد و اصلا چه چیز هایی را می توان ضایعات به حساب آورد.

ضایعات چیست؟

ضایعات به سه دسته فلزی ، غیر فلزی و الکترونیکی تقسیم می شود. هر وسیله غیر قابل استفاده  فلزی در دسته ضایعات فلزی قرار می گیرد که از مهم ترین آن ها ضایعات مسی و آلومینیومی است.

ضایعات غیر فلزی شامل شیشه، پلاستیک، کاغذ و موادی از این قبیل هستند که از جنس فلز نمی باشند .ضایعات الکترونیکی همان طور که از اسمش مشخص است شامل وسایلی می‌شود که به نوعی با برق کار می‌کند.

یکی از مهمترین ضایعات در دسته ضایعات الکترونیکی، ضایعات کامپیوتر است که به صورت متمرکز ، این دسته از ضایعات الکترونیکی را مورد برسی قرار می دهیم.

E-Waste چیست؟

E-Waste یا زباله های الکترونیکی به وسایل الکترونیکی گفته می شود که از رده خارج یا صدمه دیده باشند و دیگر استفاده نمی شوند مانند:

 1. ضایعات کامپیوتر
 2. ضایعات مخابراتی
 3. تبلت
 4. ضایعات موبایل
 5. CPU
 6. ضایعات تلویزیون
 7. لپ تاپ
 8. دستگاه کپی یا فکس
 9. ضایعات رم
 10. برد ضایعاتی
 11. پخش کننده ویدئو استریو
 12. ضایعات مادربرد

ضایعات کامپیوتر

با پیشرفت تکنولوژی نیاز به استفاده از کامپیوتر نیز افزایش یافت و امروزه تقریباً خانه‌ای یافت نمی‌شود که در آن کامپیوتر وجود نداشته باشد .

اما کامپیوتر حتی وقتی سوخته و از کار افتاده باشد نیز اهمیت دارد و ضایعات کامپیوتر یکی از مهمترین ضایعات الکترونیکی به شمار می‌روند .

یک کامپیوتر شامل قطعات زیادی است که هر کدام از این قطعات ، می توانند شامل فلزات ارزشمند و قابل بازیافت باشند.

ضایعات کامپیوتر

مزایای بازیافت ضایعات کامپیوتر

بازیافت ضایعات کامپیوتر علاوه بر استخراج و بازگردانی فلزات ارزشمند مانند طلا و فلزات گروه پلاتین ، به چرخه تولید می تواند ، ارزش زیادی در حفظ و حراست از محیط زیست دارد.

ضایعات قطعات کامپیوتر حاوی مواد سمی مانند کادمیوم ، کروم، سرب و .‌. است. هر کدام از این مواد نام برده شده و ترکیبات آن ها برای انسان و محیط زیست خطرات مرگباری را به همراه داشته و نباید در تماس آزادانه و مستیقیم ، با انسان و محیط زیست باشند.

دفن ضایعات الکترونیکی مانند ضایعات کامپیوتری نیز کار بسیار خطرناکی است؛چراکه به راحتی ، منجر به آلودگی آب، خاک و هوا شود. در نتیجه بازیفات این دسته از ضایعات ، کاری بسیار ضروری و ارزشمند است.

اما دقیقا کدام یک از قطعات موجود در کامپیوتر و سایل کامپیوتری ، برای بازیافت فلزات گرانبها و ارزشمند دارای اهمیت است؟

مادربرد

اولین قطعه ای که برای بازیافت فلزات گرانبها بسیار ارزشمند است ، مادربرد یا برد اصلی کیس یا سیستم شماست ، چرا که در ساختار مادربورد ، از فلزات گوناگون و ارزشمند زیادی استفاده شده تا قابلیت اتصال سخت افزار های مختلف را داشته باشد.

ضایعات مادربرد کامپیوتر

از اصلی ترین قطعات بازیافتی کامپیوتر  نیز می‌باشد و به دلیل وجود فلزاتی مانند طلا ، نقره ،مس و آلومینیوم در آن از ارزشمند ترین قطعات کامپیوتر است.

خازن ها ، آی سی ها و چیپ های مادربرد می توانند منبع خوبی برای استخراج طلا، نقره و پالادیوم باشند. علاوه بر این در مادربرد پین ها و پایه هایی با روکشی از جنس طلا وجود دارد.

رم (RAM)

رم  یکی از مهم‌ ترین قطعات‌ کامپیوتر است که وظیفه ذخیره موقت اطلاعات را دارد.

رم ها منبع خوبی برای استخراج طلا می باشند چرا که برای انتقال سریع داده ها و اطلاعات ، در ساختار آن ها از چند چیپ استفاده می شود که در ساختار آن ها از طلا استفاده شده و این چیپ ها منابع خوبی برای استخراج طلا محسوب می شوند.

کارت گرافیک

یکی دیگر از قطعات بازیافتی ارزشمند کامپیوتر کارت گرافیک است که همانند مادربرد منبع خوبی برای استخراج طلا ، نقره و پالادیوم می باشد.

سی پی یو( CPU)

سی پی یو یا همان واحد پردازش مرکزی کامپیوتر از مهم ترین منابع استخراج طلا می باشد.cpu ها به طور کلی و جدایی از معماری که در ساختار خود دارند ، از ترازیستور های متعددی تشکیل می شوند که این ترانزیستور ها ، گرمای بسیار زیادی تولید کرده و این بسیار اهمیت دارد تا گرما و اطلاعات با سرعت زیادی منتقل شوند.

پس در ساختار cpu  از طلا استفاده می شود تا قابلیت انتقال گرما و اطلاعات را داشته باشد.

در این قطعه ارزشمند علاوه بر طلا فلزاتی مانند نقره ، پالادیوم و پلاتین نیز یافت می شود ، پس ارزش زیادی برای بازیافت فلزات گرانبها ، خواهد داشت.

هارد

قطعا هر کامپیوتری حداقل یک هارد دارد که از بازیافت آن می‌توان فلزاتی مانند طلا و نقره به دست آورد.

کیس

اگر چه کیس مانند سایر قطعات کامپیوتر شامل فلزات ارزشمند نمی باشد اما در ساخت آن از آهن، آلومینیوم و پلاستیک استفاده شده  که قابل بازیافت هستند.

مانیتور

مانیتور یا صفحه نمایشگر کامپیوتر نیز حاوی بردهای الکترونیکی است که از آن فلزات گران بهایی استخراج می شود. هم چنین سیم های مسی موجود در مانیتور نیز قابلیت بازیافت دارد.

سیم و کابل های کامپیوتر

کامپیوترها سیم ها و کابل های زیادی دارند که به عنوان ضایعات مسی شناخته می شود .ضایعات مسی یکی از ارزشمندترین ضایعات فلزی است که اهمیت بازیافت این کابل‌ها را چند برابر می کند .

خرید زباله های الکترونیکی

تا اینجا به این موارد پرداختیم که ضایعات چیست و به چه دسته هایی تقسیم می شود ، کدام قطعه های کامپیوتری چرا و برای استخراج چه موارد و فلزاتی ارزشمند هستند و در چه صورتی قطعات کامپیوتری به ضایعات تبدیل می شوند.

اما دانستن این مسئله هم بسیار با دارای اهمیت است که بدانیم از چگونه می توان به زباله های و ضایعات کامپیوتر دسترسی داشت.

امروزه و با سرعتی که تکنولوژی در معماری سیستم های کامپیوتری دارد ، مردم در زمان های معین ، اقدام به فروش کامپیوتر یا قطعه هایی از کامپیوتر خود می کنند و به مرور این قطعات فرسوده و قدیمی خواهند شد و راهی به جز فروختن آن ها به عنوان زباله و ضایعات کامپیوتر ، وجود نخواهد داشت.

 

خرید زباله های الکترونیکی

از نظر هزینه نیز تفاوت جزئی بین تعمیر و تعویض این دستگاه ها وجود دارد. بنابراین شناسایی یک مرکز خرید زباله الکترونیکی که بتواند سیستم ما را با قیمت بالا و در سریع ترین زمان ممکن خریداری کند ، بسیار مفید خواهد بود. بازیافت آنلاین، از بزرگ ترین  خریداران  ضایعات الکترونیکی در اصفهان است که  خرید ضایعات کامپیوتر را به صورت عمده و تخصصی انجام می دهد.

از آنحایی که بازیافت آنلاین ، ضایعات کامپیوتری خود را در ابعاد عمده خریداری کرده و این ضایعات را بر حسب ارزش دسته بندی می نماید ، شما بازیافت کنندگان عزیز با کمترین نگرانی در مورد قیمت و ارزش ضایعات می توانید اقدام به تهیه ضایعات کامپیوتری از بازیافت آنلاین نمایید.

مقالات مرتبط