استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

ضایعات کاتالیست پتروشیمی

این روز ها ، صنعت بازیافت ، رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و بیش از پیش مورد توجه دولت ها و افراد فعال در این حوزه قرار گرفته است. یکی از محبوب ترین ضایعاتی که برای استخراج فلزات گرانبها استفاده می شود ، ضایعات کاتالیست پتروشیمی می باشد که دارای ارزش خاص و ویژه ای برای بازایافت و بازگزدانی فلزات گرانبها می باشد.

گروه صنعتی بازیافت آنلاین خود به صورت تخصصی فلزات گرانبهای پلاتین،پالادیوم را از ضایعات کاتالیست پتروشیمی بازیافت نموده و کلرید پلاتین و پالادیوم یا همان نمک پلاتین و پالادیوم را در بازار صنعت پزشکی و صنعت خودرو به فروش می رساند،و از صادرات ضایعات کاتالیست پتروشیمی توسط دلال ها جلوگیری نموده و به تولیدداخلی کمک فراوانی می نماید و مانع خروج این ثروت عظیم و خدادادی از کشور می شود.

بازیافت و تولید نمک پلاتین از ضایعات کاتالیست پتروشیمی

بازیافت پالادیوم از کاتالیست پتروشیمی

بازیافت و تولید نمک رودیوم از ضایعات کاتالیست پتروشیمی

توسط تیم تخصصی گروه صنعتی بازیافت آنلاین

جهت خرید نمک پلاتین،پالادیوم،رودیوم بالای یک کیلوگرم میتوانید با مدیریت گروه صنعتی بازیافت آنلاین تماس حاصل فرمایید.

در این مقاله ، ضایعات کاتالیست پتروشیمی، قیمت و بازیافت ان را به صورت تخصصی مورد برسی قرار می دهیم ، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

ضایعات کاتالیست پتروشیمی

ضایعات کاتالیست پتروشیمی

 

ضایعات کاتالیست پتروشیمی platinum

پتروشیمی یکی از صنعت های مهم و مادر است که در زندگی امروزه بشر نقش بسزایی دارد .

در این صنعت فرآورده های شیمیایی از مواد خام حاصل از نفت و گاز طبیعی تولید می شود .

گستره کاربردی صنایع پتروشیمی از تولید داروها و پاک کننده ها ، تا سوخت وسایل نقلیه و… را شامل می شود.

در کشور ما با توجه به وجود منابع نفت و گاز متععد ، مجتمع های پتروشیمی زیادی مانند پتروشیمی زاگرس، بوعلی سینا، بندر امام، بوشهر و …مشغول به کار هستند.

از طرفی فرآیندهای کاتالیستی پتروشیمی ها ، از مهم‌ترین فرآیندهای صنعت پتروشیمی به حساب می آیند ؛ چرا که کاتالیست ها باعث افزایش سرعت واکنش های شیمیایی می شود.

از کاتالیست ها یا مبدل های کاتالیستی در واحدهای پتروشیمی برای تولید پلی اتیلن، اتیلن، پروپین و.. استفاده می شود.

پلاتین، فلزی ارزشمند است که در تولید کاتالیست های پتروشیمی استفاده می شود ، زیرا این فلز دارای قابلیت جذب هیدروژن است و زمانی که گرم شود می تواند مقداری از هیروژن جذب شده را آزاد کند.

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ظرفیت تولید ، نیاز به کاتالیست ها نیز بیشتر شده که منجر به افزایش تولید ضایعات کاتالیست می شود.

ضایعات کاتالیست های پتروشیمی حاوی فلزات ارزشمند و کمیاب ، مانند پلاتین است که در دودکش های پتروشیمی و همچنین شرکت نفت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

بنابراین بازیافت این ضایعات می‌تواند باعث استخراج عناصر ارزشمند و رونق اقتصاد کشور شود.

 

ضایعات کاتالیست پتروشیمی

ضایعات کاتالیست پتروشیمی

بازیافت ضایعات کاتالیست پتروشیمی

گذر زمان باعث می شود کاتالیست ها کارایی خود را از دست بدهند و بازدهی سابق را نداشته باشند. در چنین شرایطی باید با کاتالیست های جدیدی جایگزین شوند.

چراکه در غیر این صورت بازدهی و عملکرد دستگاه کاهش یافته و ممکن است متحمل آسیب های بخصوصی شود.

اما با کاتالیست های تخلیه شده که دارای عناصر ارزشمند است چه باید کرد؟

همان گونه که گفته شد ضایعات کاتالیست های پتروشیمی حاویفلزات ارزشمندی مانند، پلاتین است .

پلاتین فلزی ارزشمند و کمیاب بوده که به دلیل مقاوم بودن در برابر حرارت و خوردگی در تولیدات مختلفی مانند جواهر سازی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی داروهای شیمی درمانی، اتصال های الکتریکی و …کاربرد ویژه و بخصوصی دارد .

بنابراین بازیافت این ضایعات کاتالیست های پتروشیمی به دلیل آنکه حاوی مقدار زیادی از فلزات گرانبها و ارزشمند می باشد ، برای استخراج و بازگردانی فلزات ارزشمند ، مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین بازیافت ضایعات کاتالیست پتروشیمی در حفظ محیط زیست نیز بسیار اثرگذار است ، زیرا برای استخراج دوباره فلزات ارزشمند ، هزینه های زیست محیطی کم تری به طبیعت تحمیل می شود.اما با این وجود هنوز ، عده ای هستند که این ضایعات با ارزش را در خاک دفن می کنند و سبب آلودگی آب های زیر زمینی و خاک می شوند.

 

بازیافت ضایعات کاتالیست پتروشیمی

ضایعات کاتالیست پتروشیمی

 

قیمت ضایعات کاتالیست پتروشیمی

در دنیای صنعتی امروز وجود کاتالیست ها به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده که بیشتر فرایندهای شیمیایی را شامل می‌شود .

فرآیندهای کاتالیستی یکی از مهمترین فرایندهای صنایع مهمی مانند نفت، گاز و پتروشیمی اند که با توجه به نیاز روز افزون بشر به محصولات این صنایع مصرف کاتالیست ها نیز افزایش می یابد .

کاتالیست ها مانند سایر محصولات بعد از مدتی کارایی خود را از دست داده و با کاتالیست جدیدی تعویض می شوند.

این کاتالیست های غیر قابل استفاده پس از تخلیه شدن ، به عنوان ضایعات شناخته شده که البته قابل بازیافت می باشند.

بازیافت ضایعات کاتالیست

کاتالیست ها برای طیف وسیعی از فرآیندها مورد نیاز هستند. به حدی که تصور صنعت بدون آنها دشوار است. به این معنی است که تقاضا برای خدمات بازیافت کاتالیست نیز به طور مداوم در حال افزایش است. این امر به ویژه هنگامی صادق است که از فلزات گرانبهای ارزشمند مانند پلاتین ، پالادیوم ، رودیم ، طلا و نقره به عنوان ماده کاتالیزور استفاده می شود.

به عنوان مثال ، این اغلب در صنایع دارویی ، پتروشیمی و مواد شیمیایی ویژه وجود دارد. بازیافت این مواد برای بازیابی فلزات گرانبها نه تنها به صرفه جویی در منابع طبیعی کمک می کند ، بلکه به راحتی تجارت خوبی نیز دارد.

با توجه به اینکه در ساختار کاتالیست ها از فلزات ارزشمندی مانند پلاتین استفاده شده بازیافت ضایعات آنها می‌تواند منبعی برای استخراج فلزات ارزشمند باشد .

جالب است بدانید کاتالیست ها  یکی از منابع مهم  بازیافت پلاتین می‌باشند.

برای مثال  ضایعات کاتالیزور خودرو و صنایع پتروشیمی هر دو حاوی پلاتین بوده که با بازیافت آنها  می‌توان این فلز گران بها را استخراج کرد.

علاوه بر استخراج فلزات ارزشمند و رونق چرخه تولید ، بازیافت ضایعات کاتالیست سهم مهمی در حفظ محیط زیست دارد و می‌تواند از آلودگی های زیست محیطی مانند آب و هوا جلوگیری کند.

 

قیمت ضایعات کاتالیست پتروشیمی

قیمت ضایعات کاتالیست پتروشیمی

قیمت کاتالیست پتروشیمی

قیمت کاتالیست پتروشیمی یکی از مهمترین عواملی است که بر روی هزینه تولید محصولات پتروشیمی تاثیر می‌گذارد. کاتالیست‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که قابلیت کاتالیز کردن واکنش‌های شیمیایی را دارند و در تولید محصولات پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله، به بررسی عواملی که بر قیمت کاتالیست پتروشیمی تاثیر می‌گذارند و روش‌های تعیین قیمت آن خواهیم پرداخت.

عوامل مؤثر بر قیمت کاتالیست پتروشیمی

۱٫ نوع کاتالیست: نوع کاتالیست مورد استفاده در تولید محصولات پتروشیمی تاثیر مستقیم بر قیمت آن دارد.

۲٫ تأمین کاتالیست: تأمین کاتالیست از منابع مختلف می‌تواند بر قیمت آن تأثیر داشته باشد. برخی از مواد مورد نیاز برای ساخت کاتالیست‌ها در برخی از کشورها تولید می‌شوند که قیمت کاتالیست‌های تولید شده در این کشورها نسبت به سایر کشورها کمتر است.

۳٫ تقاضا و عرضه: تقاضا و عرضه بر قیمت کاتالیست پتروشیمی تأثیر می‌گذارد. اگر تقاضا برای کاتالیست بیشتر از عرضه باشد، قیمت آن افزایش می‌یابد و برعکس، اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد، قیمت کاهش می‌یابد.

۴٫ تغییرات قیمت مواد اولیه: تغییرات قیمت مواد اولیه مورد استفاده در تولید کاتالیست، می‌تواند بر قیمت آن تأثیر داشته باشد. افزایش قیمت مواد اولیه مانند فلزات گران قیمت می‌تواند باعث افزایش قیمت کاتالیست شود.

۵٫ هزینه تولید: هزینه تولید کاتالیست پتروشیمی نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. اگر هزینه تولید کاتالیست بالا باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

 

قیمت کاتالیست پتروشیمی Petrochemical catalyst

قیمت کاتالیست پتروشیمی

روش‌های تعیین قیمت کاتالیست پتروشیمی

برای تعیین قیمت کاتالیست پتروشیمی، روش‌های مختلفی وجود دارد که به طور کلی می‌توان آن‌ها را به دو دسته روش‌های مستقیم و غیرمستقیم تقسیم کرد.

۱٫ روش‌های مستقیم:

در این روش، قیمت کاتالیست به صورت مستقیم تعیین می‌شود و به سادگی قابل محاسبه است. برای تعیین قیمت کاتالیست با استفاده از این روش، هزینه تولید کاتالیست به همراه مارجین سود اضافه می‌شود. برای مثال، اگر هزینه تولید کاتالیست ۱۰۰ دلار باشد و مارجین سود ۲۰٪ باشد، قیمت کاتالیست برابر با ۱۲۰ دلار خواهد بود.

۲٫ روش‌های غیرمستقیم:

در این روش، قیمت کاتالیست با استفاده از شاخص‌های دیگری تعیین می‌شود. برخی از شاخص‌های مورد استفاده در این روش عبارتند از:

  • قیمت فلزات: برای تعیین قیمت کاتالیست‌هایی که از فلزات گران قیمت مانند پلاتین، پالادیوم و رودیوم ساخته شده‌اند، می‌توان از قیمت این فلزات استفاده کرد.
  • قیمت مواد اولیه: برای تعیین قیمت کاتالیست، می‌توان از قیمت مواد اولیه مورد استفاده در تولید آن استفاده کرد. برای مثال، قیمت کاتالیست‌هایی که از آلومینا ساخته شده‌اند، با توجه به قیمت آلومینا تعیین می‌شود.
  •  قیمت بازار: در برخی موارد، قیمت کاتالیست‌ها به صورت قرارداد با مشتری تعیین می‌شود و بر اساس قیمت بازار تعیین می‌شود.
  •  قیمت رقبا: برای تعیین قیمت کاتالیست، می‌توان قیمت کاتالیست‌های رقبا را بررسی کرد و قیمت خود را برای رقابت با آن‌ها تعیین کرد.

به طور کلی، تعیین قیمت کاتالیست پتروشیمی به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر کاتالیست ممکن است روش‌های مختلفی برای تعیین قیمت وجود داشته باشد. با توجه به اینکه کاتالیست پتروشیمی یکی از عوامل مهم در تولید محصولات پتروشیمی است، تعیین قیمت مناسب برای آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

بازیافت کاتالیست‌های پتروشیمی یک فرآیند مهم در صنایع پتروشیمی است که به منظور کاهش هزینه‌های تولید و حفاظت از محیط زیست انجام می‌شود. در ادامه به بررسی فرآیند بازیافت کاتالیست‌های پتروشیمی پرداخته خواهد شد.

۱٫ جمع آوری کاتالیست‌های استفاده شده

ابتدا، کاتالیست‌هایی که در واکنش‌های پتروشیمی استفاده شده‌اند، به وسیله دستگاه‌های جمع آوری جدا شده و به مرحله بعدی انتقال می‌یابند.

۲٫ شستشوی کاتالیست‌ها

در این مرحله، کاتالیست‌ها با استفاده از مواد شوینده شستشو داده می‌شوند تا آلودگی‌های موجود در آن‌ها از بین برود و کاتالیست‌های قابل استفاده دوباره جدا شوند.

۳٫ بازیابی فلزات گرانبها

در صورتی که کاتالیست‌ها شامل فلزات گرانبها مانند پلاتین، پالادیوم و رودیوم باشند، فرآیند بازیافت این فلزات از کاتالیست‌ها انجام می‌شود. برای این منظور، کاتالیست‌ها در محلول‌های خاصی قرار می‌گیرند و با استفاده از فرآیندهای شیمیایی، فلزات گرانبها از کاتالیست‌ها جدا می‌شوند.

۴٫ بازیابی مواد اولیه

در صورتی که کاتالیست‌ها شامل مواد اولیه‌ای مانند آلومینا باشند، می‌توان با استفاده از فرآیندهای خاصی، این مواد اولیه را از کاتالیست‌ها بازیابی کرد و برای استفاده مجدد در تولید کاتالیست‌های جدید استفاده کرد.

۵٫ تخریب کاتالیست‌های غیرقابل بازیافت

در صورتی که کاتالیست‌ها به دلیل خرابی یا آلودگی قابل بازیافت نباشند، باید به صورت مناسب تخریب شوند. برای این منظور، از روش‌هایی مانند احتراق یا دفن در محلول‌های خاصی استفاده می‌شود.

 

خرید کاتالیست پتروشیمی

با توجه به توضیحاتی که در بخش های بالا دادیم متوجه شدید که کاتالیست ها از فلز های ارزشمندی تشکیل شده اند و در صنایع مختلف بسیار پرکاربرد هستند و اگر شما هم مانند هزاران مشتری دیگر بازیافت انلاین قصد خرید کاتالیست پتروشیمی را دارید میتوانید بر روی ما حساب کنید و با بهترین قیمت موجود در بازار این محصول را از ما خریداری کنید و اگر میخواهید از قیمت کاتالیست پتروشیمی مطلع شوید میتوانید با همکاران ما تماس بگیرید تا روند خرید کاتالیست پتروشیمی برای شما تسریع شود.

 

خرید کاتالیست پتروشیمی

خرید کاتالیست پتروشیمی

سخن پایانی

در این مقاله ضایعات کاتالیست پتروشیمی را با محوریت فلز پلاتین مورد برسی قرار دادیم ، اما در ساختار کاتالیست های پتروشیمی از فلزات ارزشمند دیگری ، مانند طلا ، نقره نیکل پالادیوم و … نیز استفاه می شود که همگی ارزش بازیافت شدن را چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ زیست محیطی ، دارند. اگر علاقه مند به این زمینه سودمند از صنعت بازیافت هستید و نیاز به مشاوره و راهنمایی متخصصین این حوزه دارید ، حتما از طریق بخش تماس با ما ، با کارشناسان بازیافت آنلاین در تماس باشید.

مقالات مرتبط