03135671208

09131254565

info@bazyaftonline.com

بازیافت آنلاین استخراج طلا
آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی | استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزر خودرو

در این مقاله قصد داریم به بررسی استخراج پالادیوم از بردهای مخابراتی بپردازیم.

بردمخابراتی

یکی از مهم ترین ضایعات الکترونیکی بردهای الکترونیکی است که شامل بردهای موبایل ، کامپیوتر ، مخابرات و …می باشد.

بردهای الکترونیکی حاوی فلزات ارزشمندی مانند طلا ، نقره ، پلاتین، پالادیوم و.. است که بازیافت آنها را امری لازم و ضروری می کند.

اما علاوه بر این فلزات ارزشمند فلزات سنگین زیادی نیز در این بردها وجود دارد که در صورت رها شدن و یا دفن در خاک می تواند خطرات جدی برای انسان و محیط زیست به دنبال داشته باشد . در نتیجه به کمک بازیافت آن ها می توان از خطرات ناشی از تولید گازهای خطرناک این ضایعات جلوگیری کرد.

برد های مخابراتی یکی از با ارزش ترین برد های الکترونیکی هستند که حاوی فلزات گران بهایی مانند پالادیوم است .

پالادیوم (Pd)  فلزی نقره ای و سفید رنگ است که در گروه فلزات پلاتین بوده و فلزی ارزشمند و کمیاب محسوب می شود. پالادیوم در مقایسه با سایر فلزات گروه پلاتین یعنی پلاتین ، پالادیوم ، رودیوم ،ایریدیوم ، روتنیوم و اوسمیوم کمترین چگالی و نقطه ذوب را دارد .

پالادیوم در صنایع مختلف شیمیایی، پزشکی ، دندانپزشکی ، الکترونیک و.. کاربرد دارد و بیشتر از معادن مس و نیکل استخراج می شود به همین جهت استخراج آن از ضایعات مختلف به ویژه کاتالیزورهای خودرو امری مهم و ضروری است.

اکنون به بررسی روش استخراج پالادیوم از یکی از این منایع یعنی برد مخابراتی می پردازیم.

 

استخراج پالادیوم از بردهای مخابراتی

استخراج پالادیوم از بردهای مخابراتی

بردهای مخابراتی که در آن ها از خازن  های AMD استفاده شده حاوی پالادیوم هستند.

در ابتدا مونتاژی که روی بردها هست از آن ها جدا می شود. سپس داخل کوره قرار گرفته و ذوب می شود. بدین صورت به یک فلز تبدیل می شود. این فلز به صورت قرص مسی رنگ است که کلیه ی فلزات گران بها از جمله پالادیوم داخل آن قرار دارد. در مرحله بعدی این قرص مسی را داخل اسید نیتریک حل کرده تا قرص کاملا در این اسید حل شود. سپس به محلول آب مقطر اضافه می کنیم. ( برای مثال اگر محلول یک لیتر است به آن یک لیتر آب مقطر هم اضافه می کنیم).

در مرحله بعدی به محلول اسیدی خود آرام آرام  آمونیاک اضافه کرده و آن را هم می زنیم. تا زمانی که کاغذ  ph داخل محلول برروی ۷ یعنی خنثی قرار گرفت. بعد از این که محلول خنثی شد باید دوباره این محلول را اسیدی کنیم تا فلز پالادیوم جدا شود. در اینجا از جوهرنمک استفاده می کنیم و آن را به محلول اضافه کرده و خوب هم می زنیم . این عمل را تا زمانی تکرار می کنیم که شماره کاغذ ph برروی ۱ یا ۲ قرار گیرد و درواقع محلول اسیدی شود.سپس به آن آب مقطر اضافه می کنیم و به مدت ۱۰ دقیقه آن را هم زده و به مدت ۴۸ ساعت آن را کنار می گذاریم.

۴۸ ساعت بعد یک لجن نارنجی رنگ ته نشین شده که آن را توسط آب مقطر شسته تا اسید کاملا شسته شود. در مرحله آخر نیز این لجن در کوره ذوب شده و به فلز پالادیوم تبدیل می شود.

بازیافت ضایعات برد های مخابراتی علاوه بر استخراج فلزات گران بها و کمک به رونق چرخه تولید می تواند در حفظ محیط زیست نیز اثر گذار باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استخراج پالادیوم از بردهای مخابراتی با بازیافت آنلاین تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه ما

اولین نفری باشید که از تخفیفات مطلع می شوید

مشاوره و پشتیبانی

دوره های آموزش عملی

ضمانت خدمات و محصولات

ارسال سریع کالا