استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

کاتالیزور

کاتالیزور

این روزها شاید کلمه کاتالیزور را ، بارها و بارها شنیده باشید ، چراکه برای حفظ محیط زیست ، کارکرد هرچه بهتر موتور خودرو ها و وسایل نقلیه و در آخر از لحلاظ اقتصادی ، اهمیت بسیار زیادی دارد.
کاتالیزور ها بسیار ارزشمند هستند ، به طوری که در هر شکلی که باشند و در هر فرآیندی که از آنها استفاده شود ، در واکنش شرکت می کنند ، اما در آن مصرف نمی شوند و این یعنی ، می توان با توجه به فرآیند هایی ، آن ها را دوباره مورد استفاده قرار داد.
در مقاله با موضوع کاتالیزور که بعضا آن را با نام کاتالیست می شناسند ، کاتالیزور خودرو ها را مورد برسی قرار می دهیم ، اما در این حد بدانید که هر ماده ای که باعث افزایش سرعت و بازدهی یک واکنش شیمیایی گردد ، کاتالیزور محسوب می شود و قابلیت انجام واکنش های کاتالیستی را دارا است.

کاتالیزور

 

کاتالیزور چیست؟

همان طور که پیشتر هم به آن اشاره کردیم ، در این کاتالیست خودرو ها وسایل نقلیه را مورد برسی قرار خواهیم داد و دیلیل آنکه این موضوع را تکرار می کنیم ، تفاوت برخی تعاریف و کاربرد ها ، میان کاتالیست خودرو ها با سایر کاتالیست هاست.
کاتالیزور خودرو ، محفظه ای است که معمولا ، بر سر راه خروجی دود و آلاینده های موتور وسیله نقلیه قرار گرفته که به سبب آن ، این آلاینده های خطرناک به مواد بی خطرتر تبدیل شده و از اگزوز خودرو خارج می شوند.
این قطعه همچنین مسبب کنترل خروج دود و آلاینده از موتور خودرو نیز هست.
محفظه کاتالیزور را ، معمولا در ابتدا ، جایی که نزدیک به موتور خودرو باشد نصب می نمایند ، تا مبدل کاتالیستی از گرمای تولید شده به واسه موتور ، تا جای ممکن جهت استفاده هرچه بهتر در فرآِیند های خود استفاده نماید.
این یک تعریف جامع و کلی از کاتالیست یا کاتالیزوری است که در خودرو ها ، مورد استفاده قرار می گیرد.
در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت ، که چرا از از مبدل کاتالیستی خودرو ها ، به عنوان یک قطعه ارزشمند یاد می شود.

مبدل کاتالیستی

چرا کاتالیزور ارزشمند و مفید است؟

کاتالیزور ، به دلیل آنکه ماهیت کاتالیستی داشته باشد ، دارای ساختار خاص و وِیژه ای است که این ساختار ، دلیل ارزشمند بودن این قطعه خودرو ها است.
مهم ترین دلیلی که می توان برای ارزشمند بودن مبدل های کاتالیستی در نظر گرفت ، کنترل و کاهش آلودگی هواست که بر محیط زیست و سلامت جسمانی و روانی انسان ها و سایر جانداران کره زمین ، بسیار موثر است.
اما این قطعه به دلیل آنکه در ساختار خود ، مواد گرانبهای زیادی را مانند طلا ، نقره ، پلاتین ، پالادیوم و … را حمل می کند نیز دارای اهمیت است ، چراکه تمامی این فلزات ، جدایی از گرانبها و پرکاربرد بودن ، بسیار کمیاب هستند و استخراج آن ها برای محیط زیست ، هزینه های بالایی را به همراه دارد.
تا اینجا به صورت مختصر دلیل ارزشمند و گرانبها بودن مبدل های کاتالیستی را مورد برسی قرار دادیم ، اما در ادامه به تشریح ساختار این قطعه ارزشمند خواهیم پرداخت .

ساختار کاتالیزور یا مبدل های کاتالیستی خودرو

مبدل های کاتالیستی ، در هر جا و در هر فرآیندی که استفاده شوند ، وظیفه تبدیل مواد و انجام واکنش ها را به صورت کاتالیستی بر عهده دارند.
برای اینکه در بهترین شکل ممکن این واکنش ها انجام شوند ، می بایست شرایط خاصی داشته باشند که یکی از این شرایط ، وجود سطح تماس بالای بین اجزای کاتالیزور ، با موادی است که باید واکنش دهند.
در کاتالیست خودرو ها ، این واکنش بیشتر حالت تجزیه دارد و آلاینده ها و دود ها ، به مواد کم خطر تری تجزیه می گردند و برای آنکه این کار به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد ، مبدل ها ساختار لایه ای و شبکه شبکه دارند.
در تمامی این لایه ها ، از فلزات ارزشمندی که در بالا به آن ها اشاره کردیم ، مانند ، طلا و پلاتین و جود دارد که برای ما از اهمیت خاصی برخوردار هستند.
اما با تمام این تفاصیر ، مجموعه هایی مانند بازیافت آنلاین ، دقیقا چه ارتباطی با کاتالیزور و مبدل های کاتالیستی دارند؟

کاتالیزور

ضایعات کاتالیزور خودرو ها

کاتالیزور خودرو ها ، پس از مدتی ، فرسوده شده و کارایی سابق خود را از دست می دهند؛ اینجاست که اگر برای تعویض و یا تعمیر آنها اقدامی نشود ، نه تنها برای محیط زیست سودمند نخواهند بود ، بلکه ضرر هایی را نیز برای ما به همراه خواهند داشت که قابل لمس ترین آن ها ، افزایش مصرف سوخت و اختلال در عملکرد موتور خودرو است.
پس تا اینجا متوجه شدیم که تمام مبدل های کاتالیستی، پس از مدت زمانی ، نیاز به تعویض دارند و در نتیجه به کاتالیزور ازکارافتاده و معیوب ، ضایعات کاتالیزور ، گفته می شود.
در این مرحله مجموعه های صنعتی مانند بازیافت آنلاین وظیفه جمع آوری و انجام فرآیند هایی را خواهند داشت ، که برای بازیافت و استخراج فلزات گرانبهایی که در کاتالیزور ها وجود دارند ، لازم و ضروری هستند.
مجموعه هایی مانند بازیافت آنلاین دوباره فلزات گرانبهای موجود در این کاتالیزور ها را ، برای استفاده در بخش های مختلف صنعت آماده کرده و باعث استفاده مجدد آن ها می گردند.

سخن پایانی

مرگ هر بوته سبز؛ مرگ ما انسان هاست.
اگر به امر استخراج فلزات گرانبها علاقه مند هستید یا در این حوزه فعالیت می نمایید ، جهت خرید ، فروش و بروزرسانی دانش و مهارت خود و همچنین ، تامین تجهیزات مورد نیاز خود ، می توانید روی ما حساب کنید.
جهت ارتباط با کارشناسان و متخصصان بازیافت آنلاین ، می توانید از طریق بخش تماس باما یا راه های ارتباط در بخش پایین سایت ، اقدام نمایید.