استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

بررسی مبدل های کاتالیستی در خودروهای داخلی و خارجی

چرا مبدل های کاتالیستی دارای ارزش و اهمیت هستند؟ قیمت انواع کاتالیزور خودرو بر چه اساسی مشخص می شوند؟

از کجا می توان قیمت انواع کاتالیزور خودرو را به صورت دقیق و مشخص در دسترس داشت؟

مبدل کاتالیستی ، یکی از بخش های ابتدایی اگزوزهای خودروهای امروزی می باشد که وظیفه کاهش آلایندگی های خودرو ها را بر عهده دارد.این روز ها مبدل های کاتالیستی ، یکی از مهم ترین و مورد توجه ترین قطعات خودرو محسوب می شوند. در این مقاله قصد داریم به برسی دقیق تر مبدل های کاتالیستی و قیمت انواع کاتالیزور خودرو  بپردازیم که می تواند ذهن بسیاری از افراد امروز جامعه و به خصوص فعالان حوزه بازیافت فلزات گرانبها را به خود درگیر کرده باشد.

بررسی قیمت انواع کاتالیزور خودرو

کاتالیزور ام وی ام

بیشتر خودرو هایی که از کمپانی MVM به بازار عرضه شده اند ، بسیار به روز بوده و دارای خاصیت ضدزنگ می باشند زیرا در ساختار این دسته از مبدل ها ، از فولاد ضد زنگ استفاده شده است.این مبدل ها سه طرفه و مستقیم هستند.

 کاتالیزور اگزوز پراید

در پرایدها ، بسته به سال تولید و نوع خودرو ، به صورت کلی ، ۲ نوع مبدل کاتالیستی استفاده می شود ، یعنی مبدل های یورو۲ و یورو۴٫

استاندارد خودرو های یورو۲ و یورو ۴ ، متفاوت از یکدیگر هستند و این تفاوت ، ناشی از استاندارد های سخت گیرانه ای است که در ساخت مبدل ها یورو۴ اعمال شده است.

کاتالیزور خودرو پژو ۲۰۶

خودرو ۲۰۶ ، از آن دسته از خودورهایی است ، که در مدل ها و تیپ های مختلفی که از آن در بازار ، موجود می باشد ، نوع و کیفیت مبدل های کاتالیستی ، تغییر چندانی نداشته اند و مبدل همه خودروها کیفیت و ساختار یکسانی دارند.

بررسی قیمت انواع کاتالیزور خودرو

قیمت انواع کاتالیزور خودرو

کاتالیزور تیبا و ساینا

در خودرو های ایرانی تیبا و ساینا ، از مبدل های کاتالیستی الزامات آلاینده یا AM  استفاده شده است.

تفاوت دو مبدل الزامات آلاینده و بدون الزامات آلاینده ، در میزان جذب آلاینده ها ، توسط هرکدام از مبدل های کاتالیستی می باشد.

 کاتالیزور سمند ef7

مبدلی که در این نوع از خودرو ها استفاده می شود، سه راه است. سه راهه بودن مبدل کاتالیستی ، به معنای این است که این مبدل ، توانایی تبدیل سه گاز سمی ، یعنی موکسید کربن ، هیدروکربن های تولید شده و اکسید نیتروژن را به ترکیباتی غیر سمی مانند بخار آب ، کربن دی اکسید و نیتروژن را دارد.

کاتالیزور ال نود

یک کاتالیست ال ۹۰ از بخش های گوناگونی تشکیل شده است . این بخش ها شامل پوسته ، روکش ، بستر و پوشش می باشند که بستر را میتوان بخشی به حساب آور که ساختاری شبیه به لانه زنبور دارد و مشبک است. این حالت سبب می شود تا تماس آلاینده ها با سطح کاتالیست ، افزایش یابد و کاتالیست ،کارآیی بیشتری داشته باشد.

کاتالیزور بنز

خودروهایی که از کمپانی بنز و خودروهای همتای او به بازار عرضه می گردند ، دارای مبدل های کاتالیستی بسیار با کیفیتی هستند، به طوری که در بیشتر موارد در صورت بروز مشکل در کاتالیزور خودرو ، می توان به جای تعویض ، آنرا تعمیر نمود و از کتالیزور اورجینال خودرو استفاده کرد.

اما همیشه ، تعمیر آن ممکن نیست و در این صورت باید کاتالیزور را تعویض نمود.

به دلیل وارداتی بودن خودور های این کمپانی و قطعات کمکی آن از قیمت دقیق این محصولات اطلاعات دقیقی دسترس نمی باشد.

کاتالیزور BMW

کاتالیزور در خودرو های BMW  دارای اشکال مختلفی می باشند.

در خودرو های ۴ سلیندر از ۱ مبدل کاتالیستی و برای خودرو های ۶ و ۸ سیلندر ، از ۲ مبدل کاتالیستی استفاده شده است ، که این امر به دلیل میزان زیاد آلاینده تولید شده توسط خودرو های ۶ و ۸ سیلندر می باشد.

کاتالیزور های این خودرو ، بسیار با کیفیت هستند ، به طوری که در بیشتر موارد ، در صورت بروز مشکل در کاتالیزور این مدل از خودر ها ، به جای تعویض مبدل کاتالیستی ، می توان آن را تعمیر نمود.

از قیمت کاتالیزور این سری از خودروها ، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

کاتالیزور پورشه

کاتالیزور های این دسته از خودرو های لوکس ، با قیمت های بالا در بازار عرضه می گردند ، اما به دلیل کیفیتی که در ساخت و مواد به کار رفته در آنها وجود دارد  ، توسط تعمیرکاران با تجربه و متخصص ، قابل تعمیر هستند و می توان از آنها استفاده نمود.

کاتالیزور تویوتا

کاتالیزور خودرو های کمپانی تیوتا ، بسیار با کیفیت ساخته و عرضه شده اند به طوری که همانند سایر کاتالیزور های باکیفیت ، قابل تعمیر و استفاده مجدد ، می باشند.

قیمت انواع کاتالیزورهای خودروهای این کمپانی ، بسته به سال ساخت و مدل خودرو ، بسیار متفاوت و متغییر است.

کاتالیزور پیکان

مبدل های کاتالیستی یا کاتالیزورهایی که در خودروهای سری پیکان مورد استفاده ، قرار گرفته اند ، از نوع الزامات آلاینده یا قطعه ای هستند.

 

کاتالیزور پیکان

قیمت انواع کاتالیزور خودرو

کاتالیزور پژو روا

مبدل کتالیستی این خودرو ، کاربرد جدیدی از کاتالیزور سطحی است.

کاتالیزور چانگان

کاتایزور چانگان ، که جز جدایی ناپذیری از سیستم اگزوز محسوب می شود ، همانند سایر مبدل های کاتالیستی ، وظیفه  تصفیه گازهای خروجی از خودرو را بر عهده دارد.

در مواردی این کاتالیزورها کثیف می شوند ، می توان آنها را ، با روش های بخصوصی ، شستشو داد.

کاتالیزور هایما

کاتالیزور این سری از خودرو ها ، از نوع الزامات آلاینده یا قطعه ای می باشند.

کاتالیزور زانتیا

زانتیا دارای کاتالیزور الزامات آلاینده است که در سری کاتالیزورهای هم نوع  خود جز بهترین ها محسوب می گردد.

کاتالیزور خودرو های میتسوبیشی

کمپانی میتسوبیشتی در خودروهای خود از مبدل های کتالیستی الزامات آلاینده AM + استفاده می کند.

قیمت دقیقی از کاتالیزور های خودرو های میتسوبیشی در دسترس نیست ، اما بر اساس مدل و سال ساخت خودرو ، متفاوت است.

کاتالیزور بسترن

کاتالیزور خودرو های کمپانی بسترن ، اغلب از نوع الزامات آلاینده یا قطعه ای هستند. مبدل کاتالیستی این دسته از خودرو ها از کیفیت نسبتا خوبی برخوردار هستند  ولی متاسفانه بسیار کمیاب هستند ؛ از این رو اگر مشکلی در مبدل این نوع از خودرو ها به وجود بیاید ، باید توسط متخصصان تعمیر و دوباره مورد استفاده قرار بگیرد.

کاتالیزور خودروهای سنگین

به طور کلی در کامیون ها و ماشین های سنگین ، به دلیل نوع متفاوتی از سوخت که استفاده می کنند ، از کاتالیزورهای متفاوتی نیز استفاده می شود.

 

کاتالیزور خودروهای سنگین

قیمت انواع کاتالیزور خودرو

 

در کامیون ها از مبدل های کاتالیستی دوطرفه استفاده می شود. این کاتالیزور ها از پلاتین و پالادیوم برای اکسید کردن هیدروکربن ها و کربن مونواکسید ، استفاده می کنند.

عوامل خرابی مبدل های کاتالیستی

به طور کلی عوامل مشترکی سبب خرابی مبدل های کتالیستی می شوند.

از عوامل خرابی کاتالیزور ها ، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱٫ عملکرد بد سیستم احتراق

۲٫ ۲٫ استفاده از سوخت بی کیفیت

۳٫ استفاده از کاتالیزور بی کیفیت و تقلبی

۴٫ مسدود شدن مبدل با مسدود شدن پسماند های احتراق

معایب حذف خاک کاتالیزور

در صورت استفاده نکردن از کاتالیزور در خودروها، باعث تولید مواد سمی تا ۳۰ برابر بیشتر می شود و علاوه بر به خطر افتادن سلامت انسان ها و محیط زیست، باعث افزایش مصرف سوخت ماشین و صدای موتور نیز می شود.

مجموعه بازیافت آنلاین یکی از مراکز خریدار خاک کاتالیزور در اصفهان و تهران است که به صورت عمده و تناژ، سفال و پودر کاتالیزور خودروها با قیمت روز و تسویه نقدی انجام می دهد.

مقالات مرتبط