استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

به نظر شما امکان دارد که فلزی با گل رز قرمز اشتباه گرفته شود؟

 رودیوم در آغاز قرن نوزدهم کشف و به یک دارایی باورنکردنی برای سرمایه‌گذاران باهوش و پیشرفت‌های فناوری در بخش انرژی تبدیل شد. رودیم که از واژه یونانی گل رز به نام «رودون» نامگذاری شده، نادرترین فلز در گروه پلاتین است که در هر ۲۰۰ میلیون پوسته زمین تنها یک قسمت را تشکیل می دهد. این فلز ارزشمند چگالی کمتر و نقطه ذوب بالاتری نسبت به پلاتین دارد که آن را به یکی از سخت ترین فلزات گرانبها برای ذوب تبدیل می کند.

شاید برایتان جالب باشد که برای اولین بار زمانی که دانشمندان با فلز رودیوم برخورد کردند ، گمان کردند که به یک گل رز قرمز مایل به صورتی نگاه می کنند. همچنین برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله استخراج رودیوم از خاک کاتالیزور را کلیک کنید.  

اگرچه رودیوم به اندازه فلزات گرانبها مانند طلا و نقره شناخته شده نیست، اما تحولات اخیر باعث شد تا آن را به شدت مورد توجه قرار دهند. قیمت رودیوم در ابتدای سال ۲۰۲۰ افزایش یافت و علاقه دوباره به این فلز گرانبها را برانگیخته شد.

ثابت شده است که این فلز هدف دشواری برای سرمایه گذاری است، اما مطمئناً می تواند ارزش پذیرش با استراتژی مناسب را داشته باشد.

حقایق جالب در مورد رودیوم

۱٫به طور کلی رودیوم غیر سمی است، اما برخی از ترکیبات آن سمی و سرطان زا هستند.

۲٫پروژه‌های تحقیقاتی جدید نشان می‌دهند که رودیم می‌تواند یک کاتالیزور مفید در ذخیره‌سازی شیمیایی انرژی خورشیدی باشد.

۳٫تقریبا ۸۰ درصد رودیم تولید شده برای ساخت مبدل های کاتالیزوری استفاده می شود.

۴٫ رودیوم کمیاب ترین و با ارزش ترین فلز گرانبها در جهان به حساب می آید که ارزشی بسیار بیشتر از طلا و نقره دارد.

۵٫ بدست آوردن رودیم از سنگ معدن آن بسیار دشوار است، اما یکی از مواد زائد حاصل از شکافت هسته ای اورانیوم ۲۳۵ است. علیرغم وجود رودیوم در این ظرفیت، حذف آن از میله های سوخت هسته ای فرآیندی گران و دشوار است.

حقایق جالب در مورد رودیوم

۶٫رودیوم در سال ۱۸۰۳ توسط ویلیام هاید، شیمیدان برجسته انگلیسی که مسئول کشف پالادیوم هم بود، درست کم پس از کسف پالادیوم ،کشف و به جهان معرفی شد.

۷٫آفریقا جنوبی با داشتن بیش از ۶۰% منابع این فلز بزرگ ترین منبع رودیوم در جهان می باشد، روسیه دومین تولید کننده بزرگ است، اگرچه فروش این فلز مانند سایر هم گروهی های خود بی ثبات و منوط به مداخله سیاسی می باشد.

قیمت بالای رودیم در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی، منجر به افزایش تولید این عنصر از آفریقای جنوبی شد، به طوری که این افزایش عرضه در درجه اول، عامل کاهش قیمت رودیم در طی دهه ۱۹۹۰ بوده است. سیاست های روسیه در عرضه این فلز توسط روسیه در اوایل سال ۱۹۹۷ کمک بزرگی به بهبود قیمت رودیوم در این بازار کرده است.

۸٫جالب است بدانید شکل کریستال این عنصر مکعبی است و اتمی به وزن ۱۰۲.۹۰۵ دارد.

۹٫ امروزه دامنه کاربرد این آلیاژهای این فلز در سیم پیچ های کوره، نوک های قلم، سوزن های گرامافون، ترموکوپل و سیم های مقاوم در برابر حرارت بالا، الکترودهای شمع های هواپیما، یاتاقان ها و رابط های الکتریکی گسترش یافته است.

در شرایط معمول رودیوم مقاومت بی نظیری در برابر خوردگی دارد و ظاهر فلزی به رنگ سفید نقره ای و بی اثر بودن از لحاظ شیمیایی و این که دچار خوردگی نمی شود این فلز را به یکی از نادر ترین فلز های ارزشمند جهان تبدیل کرده است.

خواص شاخص فلز رودیم

رودیم بسیاری از خصوصیات مشترک فلزات نادر گروه پلاتین (PGM) را دارد. خواصی که در صدر آن ها می توان به پایداری شیمیایی خیلی خوب  و همچنین خواص کاتالیزوری عالی اشاره کرد. علاوه بر این، رودیم رسانای خوبی برای انتقال گرما و جریان الکتریسیته است.

در برابر خوردگی و لکه مقاوم است و از جمله فلزاتی است که خاصیت بازتاب کنندگی بسیار خیره کننده ای  دارد. خاصیتی که آن را در صدر فلزهای ارزشمند جهان قرار می دهد.

توانایی هدایت الکتریکی بالا این فلز در ، رودیوم را به ماده ای مناسب برای تماس ها و ارتباطات الکتریکی تبدیل می کند. این فلز  به طور کلی حتی در هنگام گرمایش نیز اکسید نمی شود، پس جز فلزهایی دسته بندی می شود که دوام بالایی دارند.

رودیم معمولاً در سنگ‌های حاوی پلاتین و نیکل همراه با دیگر فلزات گروه پلاتین یافت و استخراج می‌شود.

 رودیوم کاتالیست

کاربرد اصلی رودیم در مبدلهای کاتالیزوری است که برای کاهش آلایندگی های خودرو ها طراحی شده اند. در ساخت کاتالیزور های خودرو  از رودیوم ، پالادیوم ، پلاتین و یا ترکیبی از این ۳ عنصراستفاده می گردد ؛ رودیوم همچنین دامنه کاربرد خود را به موتور های توربینی مثل موتور جت رسانده است و در ساخت این دسته از موتور ها استفاده می شود.

 رودیوم کاتالیست

امروزه افراد به دلایل مختلفی به دنبال استفاده از زیورآلات هستند . یکی ازانواع زیور آلات ، زیور آلات سفید مانند طلای سفید یا پلاتین می باشد که برای مدت های طولانی، بدون کاهش درخشندگی و اکسید شدن مورد استفاده افراد قرار می گیرند.

متخصصان پیشنهاد می دهند که اگر به زیورآلات و بدلیجات سفید علاقه دارید ، حتما از آن دسته استفاده کنید که در ساخت آنها از فلز رودیوم استفاده شده باشد.

 استفاده از قطعه فلز رودیوم در زیورآلات باعث می‌شود که قیمت جواهر بالاتر برود و زیورآلات ارزش بالاتری نسبت به قبل داشته باشند. درخشندگی چشم گیر فلز رودیوم باعث شده استفاده از این فلز در ساخت جواهرات ، آنها را درخشان تر و با جلاتر سازد.

در نگهداری از جواهراتی که دارای روکش رودیوم هستند ، باید دقت داشت تا آبکاری رودیوم آسیب نبیند و از بین نرود. برای این کار باید از یک پارچه نرم و مرطوب استفاده کنید و جواهر را با حوصله و دقت تمیز کنید. البته از پارچه های مخصوص تمیز کردن نقره هم می توان برای نگهداری این دسته از جواهرات استفاده کرد.

 تست رودیوم

برای اینکه توانایی تست این فلز گرانبها را داشته باشیم در ابتدا باید ویژگی های آن را بشناسیم.

در طول این مقاله به برخی از مهم ترین این ویژگی ها اشاره کردیم ، اما به صورت خلاصه این ویژگی ها را بیان میکنیم:

رودیوم فقط در سنگ معدن پلاتین یافت می شود. این یک فلز سفید است که به سختی حل می شود همچنین قابل ذوب و نامحلول در اسیدها است.

با این حال وقتی رودیوم با پلاتین آلیاژ می شود، به محلول قرمز رنگی تبدیل می شود. همچنین محلول در اسید فسفریک مذاب هست.

 روکش رودیوم یک روکش کروم مانند است که معمولاً روی حلقه های طلا اعمال می شود تا چیزی را ایجاد کند که ما آن را با نام طلای سفید میشناسیم ، اما در واقع طلای زرد است که روکش می شود. طلا همیشه رنگی مایل به زرد دارد ؛اما کسانی که به جواهرات سفید علاقه مند هستند می توانند از طلا با روکش رودیوم استفاده کنند.

 با استفاده از چند تکنیک ساده می توانید به راحتی متوجه شوید که انگشتر شما دارای روکش رودیوم هست یا نه.

مرحله ۱

تست نور را انجام دهید. در زیر نور شدید به قسمت زیرین حلقه نگاه کنید، جایی که انگشت شما با سطح میز تماس دارد. اگر انگشتر با روکش رودیوم باشد، طلای زرد به دلیل فرسودگی روزمره انگشتر کمی خودنمایی می کند.

مرحله ۲

 با استفاده از تست سایش، آبکاری رودیوم را بررسی کنید. اگر انگشتر برای چندین سال روکش کروم یا نقره خود را ، بدون اینکه رنگ طلایی ساییده شده باشد حفظ کرده باشد ، ممکن است انگشتر آبکاری نشود و به احتمال زیاد پلاتین است که ماده با ارزش‌تری نسبت به طلا است.

با این ۲ روش ، شما به سادگی میتوانید متوجه شوید که آیا در جواهری که استفاده می کنید از روکش رودیوم استفاده شده یا نه.

 

در این مقاله از بازیافت آنلاین به رودیوم و خواص و ویژگی های آن پرداختیم. در صورتی که سوال یا ابهامی دارید حتما آن را از طریق راه های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

 

مقالات مرتبط