استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

کاتالیست خودرو چیست و نقش آن در سیستم اگزوز خودرو

کاتالیست خودرو چیست و چه ساختاری دارد؟ قیمت خاک کاتالیزور و قیمت کاتالیزور دست دوم چقدره ؟ این سولات و سوالات دیگر مواردی هستند که در این مقاله از بازیافت آنلاین به آنها خواهیم پرداخت پس در ادامه با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید همه خودروهایی که با سوخت‌های فسیلی از جمله بنزین کار می‌کنند، تولید دود و گازهایی را دارند که بسیار برای محیط زیست آسیب زننده و مضر هستند و هوا را آلوده می‌سازند، از این‌رو تلاش شده در تولید قطعات خودروها فناوری تحت عنوان کاتالیزور اگزوز استفاده شود، تا مقدار این آلایندگی را کاهش دهد.

کاتالیزور ماشین چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

مهم‌ترین بخش سیستم کنترل آلایندگی تایید شده و استاندار هر خودرو کاتالیزور در آن است. گازهای خطرناکی که نتیجه سوخت‌های ناقص مصرف شده یا به عبارت دیگر، سوخته نشده در دود خروجی اگزوز خودرو هستند که این گازها همراه با هوا از روی کاتالیزور موجود در خودرو عبور می‌کنند و نتیجه عبور آنها تبدیل شدن به گازهایی که خطر کمتری برای محیط زیست دارند است در هوا آزاد می‌شوند‌.

کاتالیست خودرو باعث تسهیل چه واکنش های شیمیایی در گازهای خروجی اگزوز خودرو می شود؟

یک مبدل کاتالیستی دارای سه ویژگی زیر است:

  • کاهش اکسیدهای نیتروژن به نیتروژن و اکسیژن

NOx→Nx+OxNOx→Nx+Ox

  • اکسیداسیون هیدروکربن‌ها به آب و کربن دی‌اکسید

CxH4x+2xO2→xCO2+2xH2OCxH4x+2xO2→xCO2+2xH2O

  • اکسیداسیون مونو اکسید کربن به دی‌اکسید کربن

CO+O2→CO2CO+O2→CO2

در یک مبدل کاتالیزوری دو سیستم رقیق و غنی به کار گرفته می شود و زمانی که سیستم در حالت رقیق قرار دارد غلظت اکسیژن بسیار زیاد است و واکنش ها را به اکسیداسیون موتواکسید کربن و هیدروکربن ها منجر می شود.  همچنین زمانی که سیستم در حالت غنی می باشد، مقدار سوخت بیشتر می شود و واکنش ها به سمت کاهش اکسیدهای نیتروژن و تبدیل آنها به اکسیژن و نیتروژن می شود.

انجام این واکنش های شیمیایی در هر دو حالت به این معنی است که واکنش های دیگر انجام نمی شود و در نتیجه بازدهی سیستم به ۱۰۰ درصد نمی رسد.

 

کاتالیست خودرو باعث تسهیل چه واکنش های شیمیایی در گازهای خروجی اگزوز خودرو می شود؟

کاتالیست خودرو

 

همچنین لازم به ذکر است که کاتالیست خودرو  می تواند اکسیژن اضافی را در اگزوز ذخیره کند و در مواقع نیاز از آن استفاده نماید که در این حالت عملکرد سیستم در حالت سیستم رقیق اتفاق می افتد.

یعنی زمانی که اکسیژن کافی در اگزوز خودرو نباشد، این گاز آزاد می گردد. زمانی که پدال یکباره فشرده شود ، سیستم به حالت غنی تغییر وضعیت می دهد که نسبت هوا به سوخت سریعتر تغییر می کند و مبدل کاتالیزوری نمی تواند با آن تطبیق پیدا کند.

علاوه بر آن آزاد شدن اکسیژن باعث تحریک  اکسیداسیون  COCO و CxH4xCxH4x می‌شود.

کاتالیست در کجای خودرو قرار دارد؟

قسمتی از سیستم اگزوز خودرو است که در قسمت خروجی هوای موتور قرار دارد و از ورود آلاینده ها به هوا جلوگیری می کند.

مواد تشکیل دهنده خاک کاتالیزور

مواد داخل کاتالیزور اگزوز شامل سه بخش اصلی تحت عنوان ‌های هسته کاتالیست، لایه اکسیدی و ماده کاتالیست که به طور خلاصه به توضیح آن می‌پردازیم.

هسته کاتالیست: بسترهای سرامیکی مونولیتی با ساختار لانه زنبوری که در مبدل‌های خودرو استفاده می‌شود.

لایه اکسیدی: جنس این لایه از اکسید آلومینیوم، دی‌اکسید تیتانیوم، دی‌اکسید سیلیکون تشکیل شده و این لایه نگه‌دارنده ماده کاتالیست است.

ماده کاتالیست: منظور از ماده کاتالیست همان فلزهای گران قیمت از جمله: پلاتین، طلا، پالادیوم و رادیوم هستند که دلیل به صرفه بودن اکثر از پلادیومو رادیوم استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است قیمت پلاتین در بازار نصف قیمت طلاست ولی در صنعت بسته به نیاز و تقاضا و استفاده مقدار زیاد آن گاه قیمت و ارزش آن چندین برابر طلا می‌شود و قیمت مواد داخل کاتالیزور به مدل ماشین بستگی دارد.

چرا باید کاتالیست خودرو تعویض شود؟

بعد از طی ۰۰۰/۱۰۰ تا ۰۰۰/۱۲۰ کیلومتر مصافت عمر کاتالیزور به پایان می‌رسد و کارایی ندارد و نداشتن کارایی مناسب تا ۵ برابر افزایش آلایندگی را به دنبال دارد. تقریبا ۴ سال عمر مفید کاتالیست است و پس از آن کارایی خود را از دست داده و خودرو به یک آلاینده محیط زیست تبدیل می‌شود. برای خرید و فروش کاتالیزور می‌توان با بازیافت آنلاین همراه شوید.

خاک اگزوز چیه؟

خاک داخل اگزوز ماشین بخشی از ضایعات خودروهاست که از تعمیر کاتالیست های فرسوده و از کار افتاده به دست می آید که در ادامه  عکس خاک کاتالیزور  را مشاهده می کنید .

 

خاک اگزوز چیه؟

کاتالیست خودرو

کاتالیست در سیستم خروجی دود چه نقشی دارد؟

عملکرد اصلی کاتالیست خودرو که شامل فلز اکسید است، تبدیل گازهای سمی و خطرناک مانند کربن منوکسید و همین‌طور پارافین‌ها، اولفین‌ها و ترکیبات آروماتیک که هر سه به عنوان هیدروکربن به گازهای کم خطرتر CO2 و H2O است وبر روی اگزوز نصب شده وظیفه آن کنترل سیستم تسویه آلاینده خودرو می‌باشد.

چه زمانی نیاز به حذف کاتالیزور دارید؟

استفاده از کاتالیزور یا کاتالیست خودرو مزایایی دارد که به طور اختصار و خلاصه شده به آن اشاره کردیم و همین طور استفاده نکردن از کاتالیست نیز مضراتی را در پی دارد که به آن می‌پردازیم.

در برخی از کشورها استفاده نکردن عمدی از کاتالیزوز اگزوز ماشین غیر قانونی و جرم محسوب می‌گردد، اولین پیامد این موضوع توقف خودرو و پرداخت جریمه است. عدم وجود کاتالیست مشکلات دیگری نیز به دنبال دارد از جمله آن تحت فشار قرار دادن موتور خودرو است و به وجود آمدن مشکلات دیگری همچون کاهش شتاب خودرو اثر دارد. حذف کاتالیزور به صورت خودسرانه باعث افزایش آلایندگی ۳۰ برابری خودرو و همین طور افزایش مصرف سوخت و افزایش صدای موتور خودرو است.

یکی از مهمترین مواردی که فعالان حوزه بازایافت فلزات گرانبها به آن توجه بسیار زیادی دارند ، خاک کاتالیست خودرو است ، چراکه ساختار و نوع ان تاثیر بسیار زیادی در میزان بازدهی عمل بازیافت و بازگردانی خواهد دشت.

در ادامه این موضوع را مورد برسی قرار می دهیم که خاک کاتالیست خودرو چیست و در چه صورتی تولید می شود.

خاک کاتالیست خودرو

بسته به نوع فرایندی که انجام می‌دهد و با توجه به استانداردهای مشخص شده مواردی از جمله فلزهای گران قیمت و با ارزشی از جمله: پلاتین، پالادیم و رودیم و همین طور فلزات معمولی‌ و کم بهاتر همچون آهن، منگنز، نیکل و مس وجود دارد. البته عنصر سدیم به عنوان ذخیره کننده و آزاد کننده اکسیژن نیز در خاک کاتالیزور موجود است.

سالانه تعداد بسیاری کاتالیست اگزوز تولید و وارد بازار مصرفی می‌شود و همین طور بسیاری از کاتالیست های مصرف شده و گذراندن طول عمر مفید فرسوده شده و از کار می‌افتند. کاتالیست‌های فرسوده به دلیل وجود فلزات ارزشمند در ترکیب ساخت آن‌ها دارای ارزش برای عمل بازیافت می‌باشند.

استخراج و بازیافت فلزات موجود در کاتالیست خودرو نیازمند استفاده از مواد شیمیایی مانند اسیدها و داشتن ابزار مخصوص است. این کار تجربه بالایی را می‌طلبد، استفاده از مواد شیمیایی و اسیدی بسیار حساس، خطرناک و مرگباراست‌.

تعداد محدودی از افراد در زمینه استخراج فلزات کاتالیست فعالیت می‌کنند، بنابراین باید افراد متخصص در زمینه استخراج و بازیافت فعالیت داشته باشند. خاک کاتالیزور اگزوز ماشین از تعمیرگاه‌ها اگزوز تهیه می‌شود و خرید و فروش آن به صورت توافقی انجام می‌گردد. شرکت بازیافت ان‌لاین یکی از فعالان در زمینه بازیافت و خرید و فروش خوک کاتالیزور اگزوز خودرو شماست.

راه های جلوگیری از سرقت کاتالیزور خودرو

برای جلوگیری از سرقت کاتالیزور اگزوز بهتر است خودروها را در پارکینگ یا گاراژ بسته پارک کنید یا در صورت در دسترس نبودن پارکینگ، ماشین را در جایی پار کنید که کنترل کردن آن راحت باشد.

از نصب دزدگیرهای حساس به لرزش استفاده کنید که برای افزایش ایمنی مبدل کاتالیزور را به قاب خودرو جوش دهید که جداکردن آن برای سارقان سخت شود.

قیمت خاک کاتالیزور خودرو داخلی

قیمت خاک کاتالیزور خودرو داخلی را نمی توان به شکل دقیق بیان کرد که کیلویی چند ارزش دارند. اما به دلیل پایین بودن کیفیت مواد اولیه خاک کاتالیزور خودروهای داخلی نسبت به خاک کاتالیزور خودروهای خارجی ارزان ترهستند. ولی به طور کلی قیمت خاک کاتالیزور فرسوده و سالم بستگی به بالا و پایین قیمت فلزات متفاوت است و هر فروشنده و خریدار خاک کاتالیزور قیمت خودش را پیشنهاد می دهد.

برای اطلاع از قیمت ضایعات کاتالیزور در اصفهان و تهران می توانید با کارشناسان مجموعه بازیافت انلاین تماس بگیرید.  ما خریدار خاک کاتالیزور و خریدار ضایعات کاتالیزور شما هستیم.  خرید ما در بازیافت آنلاین به صورت تناژ و عمده و به قیمت روز می باشد.

مقالات مرتبط