آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی | استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزر خودرو

03135671208

کاربردهای طلا در صنعت

وقتی صحبت از کاربردهای طلا می شود ، اغلب به یاد جواهرات و ثروت می افتیم. گرچه این درست است ، اما ارزش طلا فراتر از کاربردهای سطحی آن است. طلا به دلیل خصوصیات فیزیکی و کاربردهای منحصر به فرد ، در صنایع مختلف مورد تقاضای زیاد است.

طلا الکتریسیته را هدایت می کند ،کدر نمی شود ، کار با آن بسیار آسان است ، می توان آن را به  شکل سیم یا ورق های نازک در آورد ، دارای رنگی فوق العاده و درخشان است که در ذهن انسان باقی می ماند.

در ادامه با کاربردهای طلا در صنعت بیشتر آشنا می شویم :

جواهرات: کاربرد اصلی طلا

 

کاربردهای طلا در صنعت

جواهرات طلا

 

هزاران سال است که از طلا برای ساخت اشیا زینتی و جواهرات استفاده می شود. امروزه بیشتر طلاهایی که اخیراً استخراج یا بازیافت می شود در ساخت جواهرات استفاده می شود. حدود ۷۸٪ طلای مصرفی هر ساله در ساخت جواهرات استفاده می شود.

خواص ویژه طلا مانند درخشش بسیار بالا ، مقاومت دربرابر کدر شدن، قابلیت چکش خواری و…آن را برای ساخت جواهرات مناسب می کند.

طلای خالص بسیار نرم است تا در برابر فشارهای وارد شده بر بسیاری از اقلام جواهرات مقاومت کند. صنعتگران آموختند که آلیاژ طلا با فلزات دیگر مانند مس ، نقره و پلاتین دوام آن را افزایش می دهد. از آن زمان بیشتر طلاهایی که در ساخت جواهرات استفاده می شود ، آلیاژ طلا با یک یا چند فلز دیگر است.

پشتوانه مالی

از آنجا که طلا از ارزش بالایی برخوردار است و در عرضه بسیار محدود است ، مدت طولانی است که از آن به عنوان وسیله مبادله یا پول استفاده می شود. اولین کاربرد شناخته شده طلا در معاملات به بیش از ۶۰۰۰ سال قبل برمی گردد. معاملات اولیه با استفاده از قطعات طلا یا نقره انجام می شد.

طلای مورد استفاده به عنوان پشتوانه مالی برای ارز بیشتر در قالب شمش های طلا نگهداری می شود. استفاده از شمش های طلا هزینه های تولید را به حداقل رسانده و نگهداری از آن را آسان تر می کند. امروزه بسیاری از دولت ها ، افراد و موسسات سرمایه گذاری های طلا را به شکل شمش انجام می دهند.

امروزه سکه های طلا دیگر برای معاملات مالی کاربرد گسترده ای ندارند. با این حال ، سکه های طلا که در وزن های مشخص صادر می شوند ، روش های محبوب مردم برای خرید و داشتن مقادیر کمی طلا برای سرمایه گذاری هستند.

موارد استفاده از طلا در الکترونیک

 

کاربردهای طلا در صنعت

کاربردهای طلا در الکترونیک

 

مهمترین کاربرد صنعتی طلا در ساخت قطعات الکترونیکی است. همانطور که می دانید ، طلا رسانای عالی برق است. این یک جز الکتریکی قابل اعتماد در مادربردها ، میکروچیپ ها و مدارهای مورد استفاده در دستگاه های الکترونیکی رایج مانند تلفن های همراه و رایانه است.

مقدار کمی طلا تقریباً در هر دستگاه پیچیده الکترونیکی استفاده می شود. این شامل تلفن های همراه ، ماشین حساب ها ، کامپیوتر و لپ تاپ ها ، واحدهای سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) و … است. اکثر لوازم الکترونیکی بزرگ مانند دستگاه های تلویزیون نیز حاوی طلا هستند.

جهت آموزش استخراج طلا از قطعات الکترونیکی می توانید با بازیافت آنلاین تماس بگیرید.

کاربردهای طلا در پزشکی

کاربردهای پزشکی طلا بسیار گسترده است و در اینجا نمی توان لیست کرد ، اما برخی از کاربردهای معمول شامل موارد زیر است:

تشخیص های پزشکی : طلا را می توان با عبور از بدن انسان برای غربالگری ، تحقیق و تشخیص سلولهای سرطانی ردیابی کرد.

داروهای پزشکی : نانوذرات طلا در برخی از قرص ها برای مقابله با زخم معده و آرتروز مزمن شناخته شده است.

درمان سرطان : ذرات  طلا به بافت ها تزریق می شود تا به عنوان منبع تابش در درمان شیمی درمانی کمک کند.

ابزار پزشکی : علاوه بر این طلا در ابزارهای پزشکی و جراحی نیز کاربرد دارد.

موارد استفاده در دندانپزشکی

 

کاربردهای طلا در صنعت

کاربردهای طلا در دندان پزشکی

 

طلا به دلیل عملکرد برتر و زیبایی در دندانپزشکی نیز کاربرد دارد. از آلیاژهای طلا برای پر کردن ، تاج دندان و وسایل ارتودنسی استفاده می شود.

از طلا در دندانپزشکی استفاده می شود زیرا از نظر شیمیایی بی اثر و غیر حساسیت زا است و کار دندانپزشک با آن آسان است.

موارد استفاده از طلا در هوا فضا

اگر می خواهید میلیاردها دلار برای یک وسیله نقلیه فضایی هزینه کنید که پس از پرتاب احتمال روغن کاری ، نگهداری و تعمیر آن کاملاً صفر است ، بنابراین ساخت آن با مواد بسیار قابل اعتماد از اهمیت بالایی برخوردار است. دقیقاً به همین دلیل است که از طلا به صدها روش در هر وسیله فضایی که ناسا پرتاب می کند استفاده می شود.

برچسب ها :   

مقالات مرتبط