آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی | استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزر خودرو

03135671208

آیا استخراج پلاتین از سنگ معدن سودآور است؟

پلاتین یکی از فلزات گرانبها و باارزشی است که به دلیل ویژگی های خاص و منحصر به فردی که دارد ، گاهی پیش می آید که قیمت آن از طلا هم بالاتر برود. پلاتین به دلیل خواص خود در بسیاری از صنایع کاربرد دارد که با آن وسایل زیادی را تولید می کنند.

به طور کلی در بازیافت فلزات گروه پلاتین ، نباید مقدار زیادی را انتظار داشت ، اما همان مقدار کم ، چه از لحاظ زیست محیطی و چه از لحاظ اقتصادی ، ارزش بسیار زیادی دارد. در ادامه استخراج پلاتین از سنگ معدن را برای شما شرح می دهیم.

آشنایی با فلز پلاتین

پلاتين با منشاء طبيعي از مدت زمان طولاني شناخته شده است. اگر چه اين فلز از سوي هندي ها از زمانهاي قديم استفاده مي شد؛ اما اولين بار اروپاييان ظهور پلاتين را به سال ۱۵۵۷ نسبت داده اند. پلاتين اولين بار در معادن امريکاي مرکزي بين پاناما و مکزيک يافت شد. اسپانيايي ها زماني که اين فلز را کشف کردند، نام آن را پلاتينا يا نقره کوچک نهادند.

پلاتين اولين بار از سوي يک ستاره شناس به نام آنتونيا ديولا کشف شد که به صورت يک ناخالصي همراه طلا بود. اگر چه پلاتين در انگلستان کاربرد پيدا کرد و در جامعه سلطنتي رسوخ يافت ؛ اما از انتشار آن تا سال ۱۷۴۸ جلوگيري شد.

پلاتين فلزي است به رنگ سفيد متمايل به خاکستري ، سخت ، قابل انعطاف ، شکل پذير، قيمتي ، مقاوم در برابر خوردگي ، نقطه جوش ۳۸۲۷ درجه سانتيگراد. نقطه ذوب ۱۷۷۲ درجه سانتيگراد.

عناصر گروه پلاتين را پالاديم ، اسميوم ، ايريديم ، روديم و روتنيم تشکيل مي دهند.

پلاتين در جواهرسازي ، تجهيزات آزمايشگاهي ، دندانپزشکي ، صنايع الکترونيکي، صنايع اتومبيل سازي و صنايع شيميايي به کار مي رود و بصورت خالص به رنگ سفيد – نقره اي زيبايي است.خواص کاتاليزوري ۶ فلز گروه پلاتين بسيار مهم ، شاخص و برجسته است. مقاومت در برابر کدري و خوردگي باعث مي شود که در جواهرسازي بسيار عالي باشد. مقاومت در برابر عوامل شيميايي دماي بالا و خواص الکتريکي پايدار از خواص بسيار مهم و برجسته اين فلز است.

 

استخراج پلاتین

استخراج پلاتین

 

روش استخراج پلاتین از سنگ معدن

بیشترین استخراج سنگ معدن پلاتین در اعماق زمین انجام می شود. برای استخراج مواد غنی از مواد معدنی ، معدنچیان مواد منفجره را در سوراخ های موجود در سنگ بسته بندی می کنند و آن را به قطعات کوچکتر منفجر می کنند. سپس سنگ شکسته جمع شده و برای پردازش به سطح زمین منتقل می شود.

تصفیه سنگ معدن پلاتین فرآیندی پرهزینه و پرزحمت است. فرآوری یک دسته سنگ معدن ممکن است از هشت هفته تا شش ماه طول بکشد!

بیشتر پلاتین در جهان از آفریقای جنوبی تأمین می شود . رتبه دوم نیز متعلق به روسیه است.

از این رو بازیافت پلاتین از منابعی چون کاتالیزورهای خودرو ، جواهرات و ..اهمیت پیدا می کند.

براي نخستين بار پژوهشگران کشورمان به دانش استحصال پلاتين از کاتاليست هاي مستعمل صنايع نفت و پتروشيمي دست يافتند.

در این طرح، با روش لي چينگ سيانوري ، پلاتين خالص با عيار ۹۹ درصد به دست آمده است. اين طرح هم اکنون وارد مرحله نيمه صنعتي شده است. هزينه سرمايه گذاري پايين ، سرعت عمل بالا، بازيافت بالا، خلوص بالا و قابليت توسعه به کاتاليست هاي مشابه از مزاياي اين روش است.

 

 

استخراج پلاتین از سنگ معدن

استخراج پلاتین از سنگ معدن

پلاتین کمترین واکنش‌پذیری در بین تمامی فلزات را دارد و همچنین مقاومت بسیار بالایی نسبت به خوردگی دارد و حتی در محیط‌های بسیار داغ نیز این ویژگی را حفظ می‌کند. بیشترین استفاده پلاتین در ساخت مبدل‌های کاتالیست و جواهرات است.

ابزارهای مخصوص آزمایشگاهی، اتصال‌های الکتریکی و الکترودها، تجهیزات پزشکی و دندان‌پزشکی، دستگاه‌های مقاوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی، تجهیزات حرارت‌سنج برای کوره‌های الکتریکی، پوشش موشکها، و سوخت موتور جت از دیگر موارد استفاده این فلز است.

نخستین مورد شناخته‌شده از کاربرد پلاتین در تاریخ بشر به بومیان قاره آمریکا برمی‌گردد که این فلز را از شن‌های رودخانه به دست آورده و از آلیاژ پلاتین و طلا برای ساخت زینت‌آلات استفاده می‌کردند. ژولیوس سزار اسکالیگر مردم‌شناس ایتالیایی در سال ۱۵۵۷ نخستین اروپایی بود که وجود این فلز را گزارش کرد.

وی آن را فلزی توصیف کرده بود؛ «که نه آتش و نه هیچ ابزار اسپانیایی قادر به ذوب کردن آن نیست». این توصیف اشاره به دمای بالای ذوب این فلز دارد. نقطه ذوب پلاتین ۱۷۶۸ درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن در ۳۸۲۵ درجه است.

پلاتین از جمله فلزات کمیاب است و تولید آن چندین برابر کمتر از تولید طلا است. این نمونه کمیاب معمولا با سنگ های مس و نیکل در طبیعت یافت می شود . از جمله کشور هایی که پلاتین بسیاری استخراج می کنند روسیه ، افریقای جنوبی و کانادا هستند.

استخراج پلاتین از سنگ معدن

مراحل ذوب در استخراج پلاتین از سنگ معدن

برای ذوب این فلز نیاز به دمای بسیار بالایی هست .  این فلز نسبت به طلا به حرارت و همچنین زمان بیشتری نیاز دارد.وقتی این فلز در تیزاب حل میشود به محلولی خطر ناک و سمی تبدیل می شود و باید به این نکته بسیار توجه کرد . نمک های حل شده در محلول تیزاب خطر مبتلا به سرطان ، بیماری های پوستی و هم چنین می تواند به برخی اعضای داخلی بدن مانند معده کلیه و روده و اعضای شنوایی و بینایی آسیب برساند.

دمای ذوب این فلز ۱۷۶۸ درجه سانتی گراد است. به همین دلیل ذوب آن با مشکلاتی همراه است . این فلز را با مشعل هیدروژن-اکسیژن و یا کوره ای که به این دما بتواند برسد میتوان ذوب کرد.

مقالات مرتبط

استخراج پلاتین

استخراج پلاتین

در این مقاله بازیافت آنلاین به بررسی استخراج پلاتین می پردازیم. آشنایی با پلاتین پلاتين با منشاء طبيعي از مدت زمان طولاني شناخته شده است. اگر چه اين فلز از سوي هندي ها از زمانهاي قديم استفاده مي شد؛ اما اولين بار اروپاييان ظهور پلاتين را به سال ۱۵۵۷ نسبت داده اند. پلاتين اولين بار در معادن امريکاي مرکزي بين پاناما و مکزيک يافت شد. ا

فروش کوره

فروش کوره یکی از ابزارهای کاربردی در زمینه بازیافت انواع ضایعات کوره می باشد که جهت ذوب ضایعات به کار می رود. در همین راستا تیم بازیافت آنلاین اقدام به فروش کوره می نماید. کوره ها در انواع مختلف دوار ، القائی ، قالکاری و ..به کار می روند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید. علاوه بر این بازیافت آنلاین با داشتن نیروهای م
استخراج پلاتین از کاتالیزور

استخراج پلاتین از خاک کاتالیزور چگونه است؟

شاید شما هم تا به حال شنیده باشید که کاتالیزور (مبدل کاتالیستی) خودرو محتویات ارزشمندی دارد و پس از گذراندن عمر مفید خود توصیه می‌شود به بازیافت آن بپردازید. شما با استخراج پلاتین از خاک کاتالیزور ضایعاتی (کار کرده) ماشین می‌توانید بهره خوبی از کاتالیزور کار کرده ببرید.  ایا استخراج طلا از کاتالیزور امکان پذیر است؟ مجموعه بازیاف