استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

چاپ نانو ذرات قلع در تخته مدارهای آینده

چاپ نانو ذرات قلع در تخته مدارهای آینده  تقریباً همه دستگاه های الکترونیکی حاوی PCB هستند که با طرح مسی پیچیده ای طراحی شده اند که برق را برای عملکرد دستگاه ها هدایت می کند.در یک مطالعه جدید ، محققان گامی در جهت ساخت برد مدار با چاپگر جوهر افشان برداشته اند. آنها نانوذرات قلع (Sn) را سنتز کرده و سپس آنها را به جوهر اضافه کرده اند تا رسانایی آن را افزایش داده و منجر به بهبود روش چاپ صفحات مدار شود. محققان KAIST و موسسه ماشین آلات و مواد کره ، هر دو در Daejoen ، کره جنوبی ، مطالعه خود را در مورد استفاده از نانوذرات قلع در جوهر بسیار رسانا در شماره اخیر نانوتکنولوژی منتشر کرده اند. در حال حاضر ، اکثر تابلوهای مدار با استفاده از روش های چند مرحله ای مانند رسوب خلاء معمولی و الگوی فوتولیتوگرافی چاپ می شوند. با این حال ، این روش ها دارای معایبی هستند زیرا نیاز به دمای پردازش بالا ، شامل زباله های سمی و گران هستند. ساخت برد مدار با استفاده از چاپ جوهر افشان بر این محدودیت ها غلبه می کند و در مقایسه با روش های دیگر سریع ، ساده و ارزان است. چاپ جوهر افشان را می توان برای دستگاه های مختلف مانند برچسب های RFID ، LED ها ، سلول های خورشیدی ارگانیک ، ترانزیستورهای لایه نازک ارگانیک و دستگاه های پزشکی استفاده کرد.

 

چاپ نانو ذرات قلع

مطالعه مواد مختلف پلیمرها ، نانولوله های کربنی و نانوذرات فلزی

اخیراً ، چندین مطالعه مواد مختلف مانند پلیمرها ، نانولوله های کربنی و نانوذرات فلزی را مورد بررسی قرارداده اند که می توانند برای جوهر رسانا استفاده شوند.  اگرچه پلیمرها و نانولوله های کربنی مزایایی برای چاپ روی نمایشگرهای انعطاف پذیر دارند ، اما رسانایی آنها بسیار پایین است و نمی توان از آنها برای مواد جوهر رسانا استفاده کرد. نانوذرات فلزی رسانایی بالاتری دارند و بنابراین برای مواد جوهر رسانا مناسب تر هستند.

یون هوان جو ، نویسنده مقاله می گوید:

“بزرگترین اهمیت کار ما این است که این اولین تلاش برای چاپ الگوهای رسانا با جوهر رسانای حاوی Sn است.

” چندین مقاله سنتز نانوذرات Sn را برای مواد اتصال دهنده گزارش کردند.

با این حال ، به دلیل اندازه نسبتاً بزرگ و یکنواختی پایین نانوذرات Sn هیچ افت دمائی ذوب آشکار مشاهده نشد.

علاوه بر این ، هیچ گزارشی مبنی بر ساخت جوهر رسانا با نانوذرات Sn ارائه نشده است. ”

جو و همکارانش در مطالعه خود مقدار زیادی نانوذرات قلع با اندازه یکنواخت را سنتز کردند.

همانطور که توضیح دادند ، سنتز نانوذرات قلع که اندازه بسیار کوچکی دارند مهم است زیرا منجر به کاهش دمای ذوب در مقایسه با قلع فله می شود.

به عنوان مثال ، در حالی که قلع فله در ۲۳۲ درجه سانتی گراد ذوب می شود ، نانوذرات قلع با قطر ۱۱٫۳ نانومتر در دمای ۱۷۷ درجه سانتی گراد ذوب می شوند.

کاهش دمای ذوب مفید است زیرا به معنای مصرف کمتر انرژی ، پیچ خوردگی زیر لایه و مشکلات تنش حرارتی کمتر است.

محققان همچنین از روش های سطحی برای جوهر رسانا استفاده کردند تا مقاومت را تا ۲۰ برابر کاهش دهند.

 

چاپ نانو ذرات قلع

 

مزایای جوهر رسانای

“دو عامل ، هزینه و دمای پایین ، مزایای جوهر رسانای حاوی Sn است. ” از نانوذرات Ag ، Cu و Au برای ساخت جوهر رسانا استفاده می شود. با این حال ، Au و Ag گران هستند و دمای ذوب نانوذرات Ag ، Cu و Au بیشتر از نانوذرات Sn است (این آزمایش ۱۷۷٫۳ درجه سانتی گراد است). با افزودن نانوذرات قلع به محلول جوهر ، محققان الگوهای جوهر بسیار رسانا را از چاپگر جوهر افشان چاپ کردند. به عنوان اولین نمایش چاپ جوهر افشان با نانوذرات قلع ، نتایج نشان می دهد که این تکنیک جدید برای چاپ دستگاه های الکترونیکی مختلف که به الگوهای رسانا نیاز دارند امیدوار کننده به نظر می رسد.

“ما در حال بررسی ساخت خطوط رسانا با جوهر Sn رسانا از طریق چاپ جوهر افشان برای دستگاه های OLED انعطاف پذیر هستیم.” “ما شرایط جت را برای ترسیم الگوهای پیچیده با استفاده از جوهر رسانای Sn بهینه می کنیم.”

 

کلام آخر

جوهر نانوذرات قلع می تواند تخته مدارهای آینده را چاپ کند. برای جدیدترین اخبارها و آموزش ها محصولات و… به سایت بازیافت آنلاین مراجع نماید .

ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

مقالات مرتبط