03135671208

09131254565

info@bazyaftonline.com

بازیافت آنلاین استخراج طلا
آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی | استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزر خودرو

در این مقاله با موضوع استخراج پلاتین از سنگ معدن با ما همراه باشید.

استخراج پلاتین از سنگ معدن

 

۰۹۱۳۳۰۷۶۳۲۲

مهندس سنجری

پلاتین یکی از گران ترین فلزات گران بها می باشد . و حتی در بعضی از مواقع قیمت آن از طلا هم گرانتر است. در ادامه استخراج پلاتین را از موارد مختلف برای شما شرح می دهیم.

 

استخراج پلاتین از سنگ معدن

استخراج پلاتین از سنگ معدن

 

 

پلاتین کمترین واکنش‌پذیری در بین تمامی فلزات را دارد و همچنین مقاومت بسیار بالایی نسبت به خوردگی دارد و حتی در محیط‌های بسیار داغ نیز این ویژگی را حفظ می‌کند. بیشترین استفاده پلاتین در ساخت مبدل‌های کاتالیست و جواهرات است. ابزارهای مخصوص آزمایشگاهی، اتصال‌های الکتریکی و الکترودها، تجهیزات پزشکی و دندان‌پزشکی، دستگاه‌های مقاوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی، تجهیزات حرارت‌سنج برای کوره‌های الکتریکی، پوشش موشکها، و سوخت موتور جت از دیگر موارد استفاده این فلز است.

نخستین مورد شناخته‌شده از کاربرد پلاتین در تاریخ بشر به بومیان قاره آمریکا برمی‌گردد که این فلز را از شن‌های رودخانه به دست آورده و از آلیاژ پلاتین و طلا برای ساخت زینت‌آلات استفاده می‌کردند. ژولیوس سزار اسکالیگر مردم‌شناس ایتالیایی در سال ۱۵۵۷ نخستین اروپایی بود که وجود این فلز را گزارش کرد. وی آن را فلزی توصیف کرده بود؛ «که نه آتش و نه هیچ ابزار اسپانیایی قادر به ذوب کردن آن نیست». این توصیف اشاره به دمای بالای ذوب این فلز دارد. نقطه ذوب پلاتین ۱۷۶۸ درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن در ۳۸۲۵ درجه است.

پلاتین از جمله فلزات کمیاب است و تولید آن چندین برابر کمتر از تولید طلا است. این نمونه کمیاب معمولا با سنگ های مس و نیکل در طبیعت یافت می شود . از جمله کشور هایی که پلاتین بسیاری استخراج می کنند روسیه ، افریقای جنوبی و کانادا هستند.

حل پلاتین در تیزاب

 

 

استخراج پلاتین از سنگ معدن

استخراج پلاتین از سنگ معدن

برای ذوب این فلز نیاز به دمای بسیار بالایی هست .  این فلز نسبت به طلا به حرارت و همچنین زمان بیشتری نیاز دارد.وقتی این فلز در تیزاب حل میشود به محلولی خطر ناک و سمی تبدیل می شود و باید به این نکته بسیار توجه کرد . نمک های حل شده در محلول تیزاب خطر مبتلا به سرطان ، بیماری های پوستی و هم چنین می تواند به برخی اعضای داخلی بدن مانند معده کلیه و روده و اعضای شنوایی و بینایی آسیب برساند.
ذوب پلاتین
دمای ذوب این فلز ۱۷۶۸ درجه سانتی گراد است. به همین دلیل ذوب آن با مشکلاتی همراه است . این فلز را با مشعل هیدروژن-اکسیژن و یا کوره ای که به این دما بتواند برسد میتوان ذوب کرد.

عضویت در خبرنامه ما

اولین نفری باشید که از تخفیفات مطلع می شوید

مشاوره و پشتیبانی

دوره های آموزش عملی

ضمانت خدمات و محصولات

ارسال سریع کالا