03135671208

09131254565

info@bazyaftonline.com

بازیافت آنلاین استخراج طلا
آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی | استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزر خودرو

تیزاب سلطانی چیست ؟

 

تیزاب سلطانی چیست و چه کاربردی دارد ؟

تیزاب سلطانی چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

تیزاب سلطانی (Aqua regia) از مخلوط اسید نیتریک (HNO3) و هیدروکلریک اسید (HCl) با نسبت حجمی ۱ به ۳ تولید می شود. وقتی این دو اسید واکنش می دهند یک محلول فوق العاده اسیدی تشکیل می دهند. که محلولی زرد تیره / نارنجی تشکیل می شود. برای تولید این اسید اولویت ترکیب مهم است . چرا که باید اسید نیتریک به هیدروکلریک اسید اضافه شود نه برعکس !

تیزاب محلولی بسیار خورنده بوده که می تواند فلزات گران بهایی مانند طلا ، پلاتین و پالادیوم را در خود حل کند. این اسید قادر است طلا را در خود حل کند. کاری که هیچ یک از ترکیبات (هیدروکلریک اسید یا اسید نیتریک) به تنهایی قادر به انجام آن نیستند . با اینکه تیزاب اسیدی قوی است اما قادر به حل کردن همه فلزات نیست. فلزاتی مانند ایریدیوم، اسمیوم، تیتانیوم  در آن حل نمی شوند.

شاید مشهورترین نمونه استفاده از تیزاب سلطانی در تاریخ در زمان حمله آلمان به دانمارک در سال ۱۹۴۰ اتفاق افتاده باشد. وقتی نازی ها خود را به کپنهاگ رساندند ، جورج دو هوسی ، یک شیمی دان مجارستانی که در آزمایشگاه بور کار می کرد ، مجبور شد برای محافظت از مدال های نوبل دست به کاری جالب بزند. او آنها را در تیزاب سلطانی حل کرد!

سربازان نازی نیز از مایع زرد رنگ موجود چشم پوشی کردند و پس از پایان جنگ جهانی دوم ، دو هوسی به آزمایشگاه برگشت. او طلا را دوباره جمع کرد و به آکادمی سوئد در استکهلم برگرداند. تا دوباره به مدال های نوبل تبدیل شده و به صاحبان قانونی آنها بازگردد.

کاربرد های تیزاب سلطانی در استخراج فلزات گران بها چیست ؟

 

تیزاب سلطانی چیست و چه کاربردی دارد ؟

استخراج فلزات گران بها

 

می توان گفت رایج ترین کاربرد تیزاب برای استخراج طلا و عیار سنجی آن است. همان گونه که گفته شد طلا در این اسید حل می شود و می تواند روشی مناسب برای بازیافت آن از ضایعات مختلف باشد. به عنوان مثال در بازیافت ضایعات سی پی یو های کامپیوتر که قطعه ای ارزشمند محسوب می شود پس از خرد کردن این قطعات آن ها را در تیزاب سلطانی حل می کنند تا به کمک آن طلای موجود بازیابی شود.

البته کاربرد تیزاب تنها به استخراج طلا محدود نمی شود. به عنوان نمونه برای استخراج پلاتین از کاتالیزورهای خودرو ، آن ها را در تیزاب سلطانی حل می کنند تا پلاتین موجود در کاتالیزورها در این اسید حل شود.

نکته مهم در استفاده از تیزاب این است که چون اسیدی ناپایدار است ، برای استفاده از آن با حالت خورندگی بالا باید قبل از مصرف تولید شود.

علاوه بر این هنگام تولید تیزاب سلطانی و یا کار با آن باید ایمنی رعایت شود . حتما از لباس مخصوص ، دستکش ، عینک و محافظ صورت استفاده شود.

در این مطلب سعی شد تا شما را بیشتر با تیزاب سلطانی و کاربرد های آن در استخراج فلزات گران بها آشنا کنیم. شما همراهان گرامی می توانید جهت آموزش استخراج طلا از ضایعات و یا خرید اسید و مواد شیمیایی با تیم صنعتی بازیافت آنلاین تماس بگیرید.

برچسب ها :   

عضویت در خبرنامه ما

اولین نفری باشید که از تخفیفات مطلع می شوید

مشاوره و پشتیبانی

دوره های آموزش عملی

ضمانت خدمات و محصولات

ارسال سریع کالا