استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

وسایل مورد نیاز برای استخراج طلا از برد

وسایل مورد نیاز برای استخراج طلا از برد از مهمترین ابزارهای است که باید برای خارج نمودن طلا بکار می برند. بعضی از بردها مثل: برد تبلت، برد کامپیوتر، برد موبایل و … استفاده می شوند. با داشتن این ابزارها استخراج طلا به راحتی  انجام شده و از خلوص بیشتری برخوردار است که عبارتند از:

  1. اسید نیتریک آزمایشگاهی
  2. بشر پیرکس
  3. بوته چینی با دسته جهت ذوب خاک طلا
  4. قالب چدنی
  5. پودر بوراکس

وسایل مورد نیاز برای استخراج طلا از برد را می توانید به راحتی از فروشگاه های ما  تهیه کنید.

نحوه استخراج طلا از برد الکترونیکی

نحوه استخراج طلا از برد الکترونیکی دارای اهمیت بالایی است، زیرا زمانی که عمر مفید این قطعات به پایان رسیده باشد یکی از موارد پرسود است چرا که قابلیت تبدیل شدن به طلا را دارد.

میلیون ها ضایعات الکترونیکی در سال وارد محیط زیست شده که آسیب جدی به زندگی بشر و سایر موجودات می زند. با استخراج طلا از برد های الکترونیکی می توان این ضایعات که اصطلاح بی فایده هستند را به کالایی ارزشمند و گران بها که همان طلای خاص است تبدیل نمود. در زیر به آموزش استخراج طلا از بردهای الکترونیکی می پردازیم.

جیوه و سرب درون ضایعات الکترونیکی قرار دارند که در طبیعت و سایر موجودات زنده تاثیرات بسیار مخربی دارد. تقریبا ۶۰ درصد مواد شیمیایی که درون بردها قرار دارد بسیار با ارزش و گرانبها هستند که از مهمترین آنها می توان به استخراج طلا اشاره کرد.

داشتن مهارت و تخصص لازم برای استخراج طلا از برد

برای این کار باید تخصص لازم را داشته باشید، زیرا مواد شیمیایی که درون این بردها قراردارند بسیار سمی بوده و در صورت تماس پوستی یا تنفس خطرات زیادی را برای شما به همراه دارد، بنابراین باید از افراد ماهر و همچنین از ابزارهای مخصوص به این کار استفاده نمایید.

  1. روش سوزاندن
  2. به وسیله سیانید
  3. توسط اسید
  4. روش SMB
  5. روش قالکاری

۱٫  استخراج طلا از برد الکترونیکی به وسیله سوزاندن

یکسری از قطعات امکان استخراج به صورت مستقیم را ندارد مثلا: قطعات آی سی ها دارای فلزاتی مانند: طلایی که درون کاور پلاستیکی قرارداده شده. برای این کار ابتدا پلاستیک را می سوزانند. اسید مورد نظر را نمی توان وارد قطعه کرد برای این کار در مرحله اول قطعه را سوزانده و بعد اسید را داخل آن می ریزیم.

ابتدا قطعات را درون سینی آهنی قرار داده و بعد با کمک یک مشعل کوچک و ساده به آن حرارت دهید تا کامل سوزانده شود. بعد از اینکه تمام آن به خاکستر تبدیل شد. برای تبدیل شدن به مواد یکدست تمامی قطعات را آسیاب کرده و بعد پودر بدست آمده را داخل اسید نیتریک بریزید. در صورتی که بخواهید ناخالصی از آن جدا شود داخل پودر جوهر نمک بریزید. در این زمان قلع و آهن از آن بیرون می آید. در این حالت استخراج طلا از بردهای الکترونیکی صورت گرفته است.

دیدن کنید: ضایعات کاتالیست پتروشیمی

۲٫ استخراج طلا از بردهای الکترونیکی به وسیله سیانید

اگر در این کار مهارت لازم را ندارید از انجام آن خودداری کنید، زیرا بسیار خطرناک بوده و نیاز به مهارت و تجربه کافی دارد. در استخراج طلا از بردهای الکترونیکی به وسیله سیانید. در این فرایند ترکیبات سیانید با مواد شیمیایی پودر شده است که به وسیله آن نمی توان به راحتی به استخراج طلا پرداخت به دلیل داشتن شرایط خاص استفاده از آن مرسوم نیست.

۳٫  استخراج طلا از بردهای الکترونیکی توسط اسید

این روش بسیار ساده بوده و در کارگاه های کوچک نیز از آن استفاده می کنند. برای استخراج طلا از بردهای الکترونیکی به وسیله اسید از وسایلی مانند سیم پیچ و سشوار صنعتی استفاده می کنند. ترکیب نیتریک اسید و هیدروکلریک اسید برای استخراج  پلاتین و طلا برای بردهای الکترونیکی کاربرد دارند. این محلول طلا را در خود حل کرده و با اضافه کردن اوره جوشش آن را از بین می برند. در صورتی که جوشش آن بکار نرفت. محلول را به آن اضافه کنید. از اسید نیتریک برای استخراج فلزاتی شامل: مس، نیکل، روی که بسیار گرانبها است استفاده می شود.

۴٫  استخراج طلا از بردهای الکترونیکی روش SMB

در این روش از بی سولفات سدیم استفاده می کنند با اضافه کردن این ماده رنگ محلول مورد نظر تغییر کرده و سپس باعث رسوب پودر قهوه ای رنگ در آن می شود. این پودر همان طلای ۲۴ عیار می باشد که از صافی عبور داده تا فقط ذرات طلا باقی بماند.

اکنون این رسوب را در کوره بوته قرارداده و  با دمای ۲۴۰۰ درجه حرارت دهید. در صورتی که از دمای کمتر برای این کار استفاده نمایید. طلای شما خراب شده و دچار آسیب می شود. در نظر داشته باشید که تا ۷۰ درصد حجم پودرتان کاهش می یابد.

دیدن کنید: فروش اسید و مواد شیمیایی

۵٫  استخراج طلا از بردهای الکترونیکی روش قالکاری

این تکنیک بسیار جدید بوده و برای استخراج طلا و دیگر فلزات گرانبها  بکاربرده می شود و از بازدهی بالا و از طرفداران زیادی نیز برخوردار است. در این روش قالکاری بردهای الکترونیکی را درون کوره های داغ قرارداده و برای بازدهی بهتر از موادی مانند: مس، سرب و نقره استفاده می کنند. این مواد فلزاتی مانند طلا را جذب کرده و مواد اضافی آنها را از بین می برند. اسید سرب فلزات را گردآوری کرده و با ذوب سرب و نقره در کوره ها باعث شناور شدن فلزاتی مانند طلا در کف کوره شده و تمامی ناخالصی های آن شناور می شوند.

کلام آخر

در این مقاله در مورد روش استخراج طلا از بردهای الکترونیکی صحبت شد و ابزارهای مورد استفاده برای این کار را ذکر کردیم. در صورتی که نظری در این باره دارید خوشحال می شویم با ما به اشتراک بگذارید و در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان مجموعه بازیافت آنلاین در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط