استخراج کاتالیزور خودرو و کاتالیست پتروشیمی | خرید خاک کاتالیست | خرید کاتالیزور خودرو| آموزش استخراج طلا و نقره از قطعات الکترونیکی

بازیافت برد لپ تاپ چگونه انجام می شود؟

بازیافت برد لپ تاپ عنوانی عجیب و کمی خنده دار است چرا که به اگر به معنای آن توجه کنیم، این سوال پیش می آید که بازیافت لپ تاپ دقیقا یعنی چی ؟ آیا اصلا چنین چیزی امکان پذیر هست؟

در جواب این سوال باید بگوییم که به صورت کلی لپ تاپ ها و وسابل الکترونیکی از بخش های قابل بازیافتی تشکیل شده اند که بازیافت و بازگردانی آن ها دارای ارزش و اهمیت است و این ارزش را می توان هم از جنبه زیست محیطی و هم از جنبه اقتصادی در نظر گرفت.

همان طور که بالاتر هم به آن اشاره کردیم ، لپ تاپ هم از این موضوع متمایز نیست و می توان از بیشتر قسمت ها و قطعات آن برای بازیافت و بازگردانی مواد قابل بهره برداری ، استفاده نمود.

در این مقاله از بازیافت آنلاین به این موضوع پرداخته ایم که چه مواد و فلزاتی را می توان از برد لپ تاپ ها بازیافت نمود ، پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

بازیافت برد لپ تاپ چگونه انجام می شود؟

بازیافت برد لپ تاپ به چه صورتی است؟

با پیشرفت تکنولوژی ، لپ تاپ های سبک و قابل حمل جایگزین کامپیوترها شدند. امروزه در هر خانه، مدرسه و اداره ایی وجود این رایانه های شخصی به چشم میخورد. اما تکنولوژی هر روزه در حال پیشرفت و توسعه است و نسل های جدیدی از لپ تاپ ها با امکانات بیشتر تولید و عرضه می شود. طبیعتا افراد نیز برای بهره برداری از این امکانات دست به تعویض رایانه های شخصی خود میزنند. علاوه بر این لپ تاپ نیز مثل سایر وسایل الکترونیکی عمر مشخصی داشته و از کار می افتد.

اکنون سوال اینجاست که با این حجم از لپ تاپ های مستعمل و از کار افتاده چه می کنند؟ آیا دور ریختن آن ها کار درستی است؟

البته که نه ! ضایعات لپ تاپ ها در دسته ی ضایعات الکترونیکی به شمار رفته که قابل بازیافت هستند. جالب است بدانید از بازیافت لپ تاپ فلزات گران بهایی مانند طلا ، نقره ، پالادیوم ، مس و.. استخراج می شود. اما تنها وجود این فلزات ارزشمند بازیافت آن ها را به امری ضروری تبدیل نمی کند. دلیل دیگر آن حفظ محیط زیست است.

ضایعات الکترونیکی مانند لپ تاپ ها حاوی عناصر مخربی هستند که می توانند به انسان و محیط زیست آسیب وارد کنند. برای مثال مانیتورها حاوی فلز سرب بوده و سی پی یوهای موجود در کامپیوتر ها و لپ تاپ ها می تواند سم خطرناک آرسنیک تولید کنند.

کدام قسمت از لپ تاپ ها قابل بازیافت است؟

تا حدی می توان گفت ، کل یک لپ تاپ قابل بازیافت است ! شیشه، فلز، پلاستیک، باتری، اکثر مواد تشکیل دهنده لپ تاپ می توانند ارزشمند باشند و برای ایجاد محصولات جدید با همان ویژگی استفاده می شوند.

آیا سیم ها و کابل ها نیز قابل بازیافت هستند؟

بله ، همه کابل ها و سیم هایی که با لپ تاپ خود استفاده می کنید، از جمله سیم برق ، کابل های صوتی ، لوازم جانبی مانند صفحه کلید و ماوس ، کابل های A / V و HDMI و تقریباً هر چیز دیگری که می توانید به برق وصل کنید ، همه قابل بازیافت هستند. سیم هایی از این قبیل حاوی مس و گاهی اوقات فولاد یا آلومینیوم هستند که می توانند بازیافت شوند و برای تولید محصولات جدید استفاده شوند.

چه مراحلی برای بازیافت لپ تاپ ها طی می شود؟

در اولین قدم بدنه لپ تاپ را باز کرده و مادربرد را از آن جدا می کنند. قطعات با ارزشی روی مادر برد وجود دارد که باید از آن جدا شود. بنابراین قطعاتی مانند رم و کارت گرافیک از آن جدا می شود. چرا که حاوی فلز گران قیمت طلا هستند. از دیگر قطعات با ارزش لپ تاپ مشابه کامپیوتر سی پی یو می باشد. سی پی یو ها منبع خوبی برای استخراج فلزاتی مانند طلا و نقره هستند. پس از جدا سازی همه این قطعات هر کدام به روش خود بازیافت می شوند.

 

بازیافت برد لپ تاپ چگونه انجام می شود؟

کلام آخر

در آخر نوبت به بازیافت خود مادربرد می رسد . مادربرد ها حاوی فلزات گران بهایی مانند طلا و نقره هستند که نمی توان به سادگی از آن ها گذشت.

جهت آموزش بازیافت فلزات گران بها از انواع ضایعات می توانید با تیم صنعتی بازیافت آنلاین تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط